Protože mi pár svíček zbylo, ráda je pošlu i v následujících objednávkách.

Konzumních akcí je na internetu i v obchodních domech dost, protože o prvním víkendu probíhá převážně Black Friday. Rozhodla jsem se to udělat jinak.

Už delší dobu sleduju Matyáška. Pomáhám mu tím, že nakupuji v aukcích, které se draží v jeho prospěch. Lidé zašlou u nich doma nepotřebné věci a Matyáškova maminka uspořádá aukce, z jejichž výdělku poté Matyáškovi hradí rehabilitační pomůcky a cvičení.

Rozhodla jsem se ho podpořit nejen přispíváním na aukcích, ale i vlastním způsobem. Koupila jsem ve prospěch Matyáška čajové svíčky, které byly vyrobené přímo pro nás (svíčky vyráběla kamarádka Matyáškovi maminky). A společně tak můžeme Matyáškovi přispět na další tolik potřebné rehabilitace.

V každé víkendové objednávce, počínaje 27. 11., bude čajová svíčka koupená ve prospěch Matyáška.

 Čajových svíček mám nějakou zásobu, ale pokud bude velká poptávka, ráda nechám udělat další.

Matyáškův příběh vám přikládám zde:

"Náš syn Matyášek se narodil 2. listopadu 2016. Na porodním sále se 40 minut po porodu přidusil zbytky zkalené plodové vody, které v něm zůstaly. Byl dost dlouhou dobu bez kyslíku, než se na to přišlo a pak začal boj o jeho život. Resuscitace, převoz na jednotku intenzivní a resuscitační péče KDDL Karlov v Praze. Zde si první tři dny doktoři mysleli, že svůj boj o život prohraje.

Matyáš byl ale velký bojovník a nevzdal to. Po 72 hodinové řízené hypotermii byl napojen na různé přístroje, bylo mu podáváno velké množství léků, byl napojen na plicní ventilaci, krmen sondou do žaludku. Přišel o sací a polykací reflex, neuměl si vůbec odkašlat, takže musel být odsáván a k tomu se na EEG zjistilo, že je velmi narušeno pohybové centrum v mozku. Do toho Matyášek dostal zápal plic. Jeho stav se tedy velmi zkomplikoval a na jednotce intenzivní a resuscitační péče v Praze strávil celkem měsíc.

Nedařilo se ho rozkrmit, bylo nám navrhováno, že se bude muset zavést do budoucna PEG (Perkutánní Endoskopická Gastrostomie) do žaludku. To se nakonec nekonalo, protože v Thomayerově nemocnici v Krči, kam byl po měsíci převezen a kde strávil 14 dní, se ho podařilo zdárně rozkrmit. Dostali jsme ho domů 13. prosince s tím, že polykal, nemusel se již odsávat, protože si už dokázal odkašlat, nicméně stále nesál, takže se do něj vyloženě muselo mlíčko nalít.

Poté byla na řadě kontrola u neurologa, který konstatoval jako diagnózu dětskou mozkovou obrnu, konkrétně centrální a tonusovou odchylku III. – IV. stupně, hypertonii na horních a dolních končetinách a axiální hypotonii.

Matyášek měl během pobytu na jednotce intenzivní a resuscitační péče také epileptické křeče, a tak musí v současnosti brát 2x denně pravidelně antiepileptika.

Do Matyáškova půl roku se postupně vše zlepšovalo, krásně začínal pást koníky, pokoušel se přetočit na bříško. Pak bohužel nastal zlom. V půl roce dostal Matyášek zničehonic vysoké horečky a febrilní křeče. Museli jsme přivolat záchrannou službu, která poté volala vrtulník, který Matyáška transportoval do Fakultní nemocnice Motol na ARO. Když ho dopravili do nemocnice, měl teplotu 42,2 stupňů. Došlo k aspirační pneumonii, poruše vědomí, jaternímu selhání a otoku mozku. Matyášek byl chlazen a byla mu podávána antibiotika a postupně docházelo ke zlepšení funkce orgánů. Matyášek byl 3 týdny v umělém spánku. Po probuzení z umělého spánku a zlepšení životních funkcí byl přeložen na Pediatrickou kliniku FN Motol, kde jsem již mohla být s ním.  Pobyt zde byl ještě zkomplikován rotavirovou infekcí, kterou zde Matyášek dostal a proto jsme si zde pobyli ještě o pár dní déle. Byl krmen sondou skrz nos do žaludku a s touto sondou jsme ho i dostali později domů. Naštěstí se nám po urputném snažení Matyáška povedlo opět rozkrmit, takže bylo znova zažehnáno případné zavedení PEGU. 

Bohužel díky této příhodě došlo ke zhoršení Matyáškova stavu a neurologický nález se velmi zhoršil. Matyáškovi byla diagnostikována kvadruplegická dětská mozková obrna, což je ochrnutí všech 4 končetin. K tomu spasticita, což je ztuhnutí svalů a bohužel se přidala i centrální zraková vada.

S Matyáškem jsme nejdříve cvičili Vojtovu metodu, kterou ale později přestal tolerovat, stahovala ho ještě do větší spasticity a dokonce u tohoto cvičení i zvracel. Proto jsme přešli na cvičení metodou Bobath, která se nám moc osvědčila a k tomu jsme přidali hiporehabilitace (rehabilitace jízdou na koni), které Matyáškovi moc pomáhají.  K tomu nyní navštěvujeme například logopedii, kde nás paní logopedka zaučila v orofaciální stimulaci, která pomáhá Matyáškovi rozhýbat obličejové svalstvo, aby mohl v budoucnu komunikovat i jinak než řevem a v brzké době i kousat. Mezi další navštěvované doplňkové rehabilitace patří canisterapie, ergoterapie, masáže. Nyní Matyášek přijímá pouze mixovanou stravu.

Pro mě i celou rodinu je náš syn velký bojovník a budeme se snažit dopřát mu tu nejlepší péči, aby mohl být v životě co nejvíce soběstačný."

Matyášek je bojovník a pro jeho příběh jsem si vybrala pomáhat právě jemu. Pokud i vy chcete Matyáškovi a jeho mamince pomoct, můžete je podpořit nejen nákupem u mě, ale i přímo příspěvkem na jejich transparentní účet. Transparentní účet: 1110033/5500, Variabilní symbol: 2020011. 

Můžete použít i QR kód, díky kterému nemusíte vše vypisovat, jen upravíte částku, která je Vašemu srdci nejbližší.

Děkuji.

Přeji krásné adventní víkendy

Alena