Základní vrstvy pro zimní oblečení. V čem se liší a jaké mají vlastnosti.

„Co si bereš na sebe na výlet? Má být mínus 20.”
„Svetr z angorského králíka.”
„A nebude ti vedro?”
„Nebude, když si pod něj nic nevezmu.”

Tak tento rozhovor u vás doma asi nikdy neproběhl, že?

Protože určitě víte, že tři základní pravidla pro oblékání v zimě jsou:

  1. Vrstvit
  2. Vrstvit
  3. Vrstvit

Proč v zimě vrstvíme oblečení?

První a základní důvod spočívá ve specifických vlastnostech každé jednotlivé vrstvy. Spodní vrstva přiléhá na tělo a odvádí od něj pot. Musí být příjemná a pokožku nedráždit, což nabývá na významu zvlášť u malých dětí. Nejvrchnější vrstva zase nemusí a z principu nemůže být tak prodyšná, protože nás má chránit před větrem a deštěm. Jedna vrstva oblečení nemůže nikdy plnit všechny požadavky, protože ty si protiřečí.

Druhý problém souvisí s naší termoregulací. Pokud budete sedět nehnutě ve stínu, tak vám možná ten angorský svetr stačit bude. Ale stačí, že se projdete nebo dokonce popoběhnete na autobus a vaše tělo se zahřeje. V tu chvíli je nejlepší jednu vrstvu svléknout a obléknout ji, až vychladnete. Co víc, pokud víte, že vás čeká sprint na autobus, tak se svlékněte předem a ani se nezpotíte. Pokud v zimě dobíháte nejen autobus, ale také horského šerpu, tak přesně takto fungujete. Na výstup si necháte pouze spodní triko a mikinu, při zastávce na vrcholu se zabalíte do bundy a na sestup obléknete třeba ještě vrstvu navíc, která vaše zpocené tělo ochrání před prochladnutím.

První vrstva

Základní vlastností spodní vrstvy je, že dobře odvádí pot od pokožky, aby vás nestudil na těle. Textilie pot nasaje a vlhkost se z vnějších vláken snadno odpaří. Kromě práce s vlhkostí by také spodní vrstva měla mít nějakou antibakteriální úpravu, která pomůže proti nepříjemnému pachu. V neposlední řadě musí být příjemná na omak, protože přichází do přímého styku s pokožkou. Spodní vrstva musí přiléhat těsně na tělo, proto by mělo termotriko perfektně sedět. Nikdy si nekupujte větší. V zimě jako spodní vrstvu obvykle nosíme termotrika. Asi vás nepřekvapí, že vlna ovcí plemene merino je pro termotrika ideální. Dutá vlákna pomáhají udržovat tělo v teple a dále tento materiál skvěle odvádí pot od pokožky a díky antimikrobiálním vlastnostem nezapáchá. Je přírodní a k pokožce šetrný.

Mezivrstva

Pokud je zima, nemusíme hned oblékat mikinu. Někdy jako mezivrstvu používáme druhé termotriko s dlouhým rukávem. Hlavní vlastností všech vrstev ale musí být dobré odvádění potu. Pokud si totiž na skvěle funkční spodní vrstvu obléknete pláštěnku, tak se zapaříte bez ohledu na to, jak dokonalý materiál máte na těle.

Druhá vrstva

Jako druhou vrstvu nosíme mikinu. Pokud chceme zachovat funkční vlastnosti našeho vrstveného oděvu, měla by být dobře prodyšná, aby pot dál odváděla ven. Mikina nás má každopádně zahřívat. Pokud zvolíme vhodný kvalitní funkční materiál, nemusí být tlustá a těžká jako svetr z perského kocoura. Do hor jsou vhodné různé stojáčky a zapínací roláky, které nás udrží v teple dokonale, i když zima leze za nehty. Jako materiál pro mikinu se hodí také merino vlna, protože dokonale hřeje, je lehká a prodyšná a v neposlední řadě má samočistící funkci. Takže ji nemusíte tak často prát.

Třetí vrstva

Říkáme ji třetí vrstva nebo svrchní vrstva, ale fakticky může být třeba šestá. Je totiž jen na vás, kolik vrstev oblečení na sebe navléknete. Obecně platí, že je vždy lepší mít víc tenkých vrstev než méně tlustých. Každopádně musí tato svrchní vrstva být také paropropustná, aby odváděla vlhkost z předchozích vrstev ven a vy jste se nezapařovali. Ale zároveň musí ochránit tělo před větrem a případným deštěm zvenku. Jako tuto vrstvu volíme mikiny s povrchovou úpravou nebo bundy.

Pro chůzi v mlze se také hodí reflexní prvky a určitě myslíme také na praktičnost. Správná svrchní bunda by měla mít co nejvíc kapes a kapsiček, ventilační otvory a zipy, které zvládnou ovládat i chladem zkřehlé prsty nebo ruce v rukavicích. Narozdíl od předchozích vrstev tato nemusí přiléhat na tělo. Naopak by měla být volnější, aby vás příliš neomezovala v pohybu a dostali pod ní všechny ostatní vrstvy. V neposlední řadě myslete na ochranu ledvin před chladem a volte delší střihy.

 

Ať už zvolíte libovolný počet vrstev, určitě vybírejte kvalitní termomateriál. My máme v nabídce merino vlnu, protože je podle nás nejvhodnější.

Ať už ale zvolíte jakýkoliv materiál, zimu si náležitě užijte.

Když se správně obléknete, chlad vás nezastaví.

 

 

Image by Freepik