Vyberte vhodné oblečení na výlety a do terénu

Volba správného oblečení na výlet nebo do terénu je klíčová. Správně zvolené oblečení vám zaručí volnost v pohybu a náležitou ochranu před povětrnostními vlivy.

Bez ohledu na to, zda jste nadšenci do vysoké turistiky, milovníci přírody nebo rádi chodíte po památkách, určitě není na místě podcenit výběr vhodného oblečení. Jen tak si budete moci pobyt v přírodě naplno vychutnat.

Chystáte-li se vydat za dobrodružstvím do divočiny, přinášíme vám pár tipů, na co je vhodné se při výběru správného oblečení zaměřit.

A zase to vrstvení

Jistě to znáte. Alfa omega správného oblékání je vrstvení. Nejlépe tak můžete regulovat tělesnou teplotu a reflektovat aktuální povětrnostní vlivy, které se mohou v průběhu výletu měnit opravdu rychle. Základem je funkční spodní vrstva, jejíž role je především odvádět přebytečný pot. Měla by být také kvalitní a pohodlná, jelikož ji nosíme přímo na těle. Vybírat můžete z přírodních i syntetických materiálů, kdy syntetika o něco lépe schne, avšak není příliš pohodlná, může studit na těle a při delším nošení může rychle přejímat nepříjemné pachy. Namísto toho přírodní materiály přináší přesný opak – komfort a dlouhodobou svěžest. Jeden z nejlepších materiálů, na které můžete pro tyto účely narazit je funkční oblečenímerino vlny, kde si na své přijdou dámy i pánové. Oblečení z merino vlny je skvělou volbou pro chladné i teplé dny, protože merino má výborné termoregulační vlastnosti. Dámy také jistě ocení i maximálně pohodlné spodní prádlo z merina.

O druhou vrstvu je pak vhodné doplnit mikinu, například ze softshelu, která vás bude hezky zahřívat a bude sloužit jako vrstva izolační. Poslední vrstvou by měla být nepromokavá a větru vzdorná bunda, která nějaký déšť jen tak nepropustí. V případě potřeby samozřejmě můžete vrstvy i přibírat.  Na spodní část těla můžete obléknout třeba legíny či funkční kalhoty.

Správná obuv je základ

Kromě správného oblečení je důležité také vybrat vhodnou obuv dle účelu vašeho výletu. Pro náročnější terénní výlety zvažte trekové boty či pohorky, které vás podrží v nestabilním terénu. Pokud se chystáte na nenáročný výlet nebo třeba jen na procházku, využít můžete i kvalitní volnočasovou obuv. Důležitou roli hrají i správné ponožky do bot, které odvedou pot, poskytnou antibakteriální úpravu a nezpůsobí vám případné otlaky. Opět si vyberou dámy i pánové.

Co ještě vzít s sebou na cesty

Pokud jste již dobře oblečeni, stejnou pozornost byste měli věnovat také výběru doplňků a dalších potřebných věcí.

Je možné, že některé věci vůbec nevyužijete, je tak vhodné, aby se vám po cestě dobře nesly. Nejlepší volbou bude kvalitní batoh, který vybírejte podle účelu. Na jednoduchý terén budete mít jiné požadavky než na vyšší turistiku. Co byste do batohu neměli zapomenout? Na jakýkoliv výlet se vám určitě bude hodit svačina a dostatek tekutin. Do batohu můžete dát i drobné osobní věci, které nechcete nosit po kapsách – klíče, mobil, doklady apod.

V případě deště jistě nepohrdnete ani pláštěnkou. V závislosti na počasí nezapomeňte také na sluneční brýle, čelenku nebo čepici, případně rukavice. Od věci nebude ani repelent proti hmyzu nebo opalovací krém.

Výběr správného oblečení je klíčovým faktorem pro úspěšný průběh každého výletu. Uzpůsobte proto výběr oblečení i doplňků vaší cestě i počasí.

A hlavně, užijte si dobrodružství v přírodě a vychutnejte si každý okamžik, ať už vyletíte sami nebo se svými blízkými.

 

 

Image by Freepik