Výbavička pro miminko - kolik oblečení je tak akorát?

Možná si právě lámete hlavu nad tím, kolik oblečení pořídit pro vaše první miminko. Chápeme, není lehké se bez předchozí zkušenosti rozhodnout. Člověk nechce být zavalený věcmi a zároveň neustále řešit, že mu došlo čisté oblečení. Proto vám přinášíme seznam oblečků pro miminko, které budete potřebovat a také pár vychytávek, díky kterým jich nebudete potřebovat příliš.

Seznam oblečení pro miminko

A kolik takové malé miminko potřebuje oblečení? Zde je základní seznam oblečení, který byste měli mít připravený před příchodem miminka:

 

 • 10 ks dětských body (pokud máte miminko v zimě, sáhněte po těch s dlouhým rukávem, pokud v létě, vemte 5 kusů s dlouhým rukávem a 5 kusů s krátkým, obzvlášť pokud máte doma horko)
 • 3 - 4 kusy dětských legín či tepláčků
 • 2 dupačky
 • 3 dětské overaly (pyžámka)
 • 4 ks dětských ponožek
 • 3 svetříky nebo mikinky
 • 2 kojenecké čepičky
 • 2 páry kojeneckých rukaviček proti poškrábání

 

V případě zimního miminka ještě pořiďte:

 • 1 kombinézu
 • 1 zimní čepici
 • 1 teplé rukavice
 • 2 punčocháče
 • dětské capáčky
 • zimní fusak do kočárku

 

Velikost oblečení

Pro novorozené miminko budete nejčastěji potřebovat velikost oblečení 56. Miminka se většinou rodí dlouhá okolo 50 cm. Pokud podle ultrazvuku očekáváte menší miminko, připravte si pár kusů oblečení o velikosti 50. Miminka ale rostou velice rychle, takže počítejte s tím, že tuto velikost déle než týden či dva potřebovat nebudete.

Jaké vybrat pro miminko materiály?

Pokud čekáte své první miminko, možná tápete v tom, jaké materiály vybrat. Určitě se vyhněte jakýmkoliv umělým materiálům včetně oblíbených plyšových (fleecových) pyžámek. Tyto látky nemají žádnou prodyšnost a tak by se mohly vašemu miminku velice rychle objevit potničky. Nejrozšířenějším materiálem pro malá miminka je bavlna. Pokud máte tu možnost, lepší je volit oblečení pro miminko z bio bavlny, která neobsahuje zbytečnou chemii, která by mohla vašemu miminku dělat potíže. Jejich kůže je velice citlivá a propustí daleko více škodlivých látek než ta naše.

Další materiál, který si poslední roky oprávněně získává stále více nadšenců, je merino vlna. Merino vlna je výrazně jemnější než klasická vlna, která často škrábe. Je získávána z merino ovcí, které mají velice jemná vlákna a jsou tak příjemná na kůži. Možná jste o ní už slyšeli a máte ji spojenou se zimním oblečením na zimní turistiku či lyžování. Merino vlna má ale dost vlastností, díky kterým je naprosto ideálním materiálem právě pro malá miminka! Které to jsou?

1. Termoregulace

Malá miminka mají velice špatnou termoregulaci. Jejich tělíčko to zkrátka ještě nezvládá a právě merino vlna může s tímto miminku velice pomoci. Merino vlna dokáže nejen účinně zahřát, ale také naopak ochladit, když je to potřeba. Pokud tedy vašemu miminku obléknete body z merino vlny, nemusíte si lámat hlavu s tím, zda mu nebo zima nebo ho naopak moc nenabalujete.  Merino vlna se v tomto o vaše miminko postará sama. Dnes se již vyrábí i ponožky pro miminka z merino vlny, díky kterým můžete s klidným svědomím utnout známý mezigenerační souboj, zda je miminko dobře oblečené, pokud má studené nožičky. Merino vlna ho krásně zahřeje (a v létě ochladí).

2. Prodyšnost

Kůže miminek je velice háklivá na jakékoliv zapaření či zpocení se. A že se miminka dokážou potit! Merino vlna je krásně prodyšná, takže kůže vašeho miminka bude dýchat a nemusíte se bát opruzenin nebo potniček.

3. Vhodné pro citlivou i ekzematickou pokožku

Všechna miminka mají velice citlivou pokožku. Některá bohužel již od narození bojují s atopickým ekzémem, který je dokáže (a potažmo i jejich maminky) velice potrápit. Merino vlna má podle vědeckých výzkumů skvělé vlastnosti, které dokáže výskyt ekzému výrazně zlepšit.

4. Antibakteriální vlastnosti

Narodilo se vám první miminko? Možná jste překvapené, jak často si takové malé miminko ublinkne. V tomto případě oceníte, že merino vlna má antibakteriální vlastnosti a navíc dokáže velice účinně eliminovat pachy. Nemusíte tak krčit nos do té doby, než budete moci své miminko převléknout.

5. Odvádí vlhkost

Sem tam ublinknutí, někdy nás zradí plenka nebo na miminko při kojení vystříkne trošku mlíčka. Nevadí! Nemusíte už své miminko převlékat každou hodinu, merino vlna dokáže pojmout a odvést vlhkost až o 30 % své hmotnosti - díky tomu bude vaše miminko v suchu. Už žádný stres, pokud jste zrovna na procházce s kočárkem a nemáte kde miminko hned převléknout.

6. Snadná údržba

Na merino vlně je skvělé, jak snadno se udržuje. Díky tomu, že je antibakteriální a účinně pohlcuje pachy (a také odpuzuje špínu!) není potřeba oblečení z merino vlny prát zdaleka tak často jako ta bavlněná. Často ho stačí proprat s vhodným pracím prostředkem na merino vlnu v ruce v umyvadle a nechat horizontálně uschnout. Merino vlna navíc velice rychle schne a tak budete mít bodýčko z merino vlny rychleji k použití.

 

V případě, že se rozhodnete do výbavičky pro miminko body z merino vlny do šatníku miminka zahrnout, postačí vám díky jeho vlastnostem výrazně méně kusů než u bavlněných kousků.

 

 

Image by pch.vector on Freepik