Trápí vás studené nohy? 7 tipů, které vám pomohou!

Fyzicky je vám teplo, ale stále máte pocit studených nohou? Nezoufejte, nejste sami. Tento problém trápí velkou část populace (především ženy) a mívá různé příčiny. Víme, že mít stále studené nohy umí být velice nepříjemné, a proto vám dnes přinášíme 7 tipů, které vám pomohou se studených nohou zbavit!

Na studené nohy dostatek spánku a psychické pohody

Zdá se, že nedostatek spánku a přebytek stresu může za všechno. V případě studených nohou tomu tak ale skutečně je. Pokud jsme nevyspalí, přetížení a chronicky vystresovaní, vyplavuje naše tělo hormon adrenalin. Adrenalin se stará o naše přežití tím, že se snaží koncentrovat veškerou energii ve středu našeho těla, připravuje nás na útěk nebo útok. Následkem toho se nám stáhnou cévy v okrajových částech těla a ty se pak špatně prokrvují. Pokud trpíte neustálým pocitem nervozity a stresu, je na čase přehodnotit životní styl nebo priority. Naplánujte si svůj čas tak, abyste se kvalitně vyspali a měli nějaký čas pro sebe, kdy se budete věnovat něčemu, co vás baví.

Prohřívací potraviny

Strava může proti studeným nohám také velice pomoci. Zařaďte do svého jídelníčku prohřívací potraviny, které vás hezky zahřejí a prokrví. Patří mezi ně teplé polévky nebo třeba skořice, zázvor, kurkuma, pepř, česnek, chilli, křen a luštěniny. Pomoci si můžete i pitným režimem, když do něj zařadíte čaje nebo kakao.

Kvalitní ponožky zahřejí vaše studené nohy

Jistě v zimních měsících rádi sáhnete po teplých ponožkách, pokud je vám zima na nohy. Tak proč ne po celý rok? Pokud vás trápí pocit studených nohou celoročně, není rychlejší záchrany než si navléknout kvalitní ponožky. Na problém studených nohou jsou ideální ponožky z merino vlny. Merino vlna dokáže velice účinně zahřát a pokud vám začne být naopak horko, umí také regulovat teplotu opačným směrem! K tomu má vynikající antibakteriální vlastnosti, takže se nemusíte bát nepříjemného zápachu nebo plísní. Merino vlna také účinně odvádí pot, pokud máte vaše studené nohy zároveň polité studeným lepivým potem, budete se v těchto ponožkách cítit velice příjemně.

Dostatek pohybu

Za problém studených nohou často může také náš sedavý životní styl. Pokud většinu dne převážně sedíte, nemusí se vám končetiny správně prokrvovat. Zkuste své sedavé zaměstnání vykompenzovat svému tělu tím, že začnete pravidelně sportovat nebo chodit na procházky. Tělo se pohybem velice účinně zahřeje a pustí krevní oběh i do periferních částí vašeho těla. Pokud je váš program nabitý k prasknutí, zkuste alespoň místo výtahu použít schody nebo vystoupit o zastávku dříve a dojít kousek pěšky.

 

Kvalitní obuv

Studené nohy mohou mít ale také zevní příčinu, a to špatně zvolenou obuv. Konvenční obuv totiž není správně tvarovaná podle lidské nohy. Často je velice úzká a naše nohy tak doslova utlačuje. Zkuste si schválně vyndat vložky z boty a stoupnout si na ni svým chodidlem. To se přirozeně roztáhne do stran často mimo vložku boty. Pokud je to váš případ, zaměřte se na správný výběr obuvi. Nejzdravější obuv, kterou můžete zvolit, je barefoot obuv. Je dostatečně široká, aby mělo vaše chodidlo prostor a zároveň má tenkou podrážku. Díky tomu jsou vaše chodidla přirozeně masírovaná při chůzi v členitém terénu. A pokud si při výrazu barefoot obuv vybavíte nevzhledné prstové boty, nelekejte se. Dnes je již velice široký výběr, díky kterému ji nerozeznáte od klasické obuvi.

Sauna nebo otužování

Chcete zabít dvě mouchy jednou ranou? Zkuste saunování! Sauna vás velice účinně prohřeje a teplo z ní vydrží vašemu organismu dlouhou dobu. Zároveň si v ní odpočinete i psychicky a vyplavíte přebytečný stres, čímž se zbavíte nejčastější příčiny studených nohou – stresu. Pokud finská sauna není nic pro vás, zkuste infrasaunu – je v ní nižší teplota a díky infračervenému záření poskytuje také mnoho zdravotních benefitů.

Dalším tipem je překvapivě otužování. Možná si klepete na čelo a říkáte si, že pokud je vám zima na nohy, tak se přeci nebudete ještě nořit do ledové vody. Po studené sprše se ale naopak vaše kůže prokrví a díky tomu vám bude větší teplo.

Potravinové doplňky

Na studené nohy by vám mohly pomoct i potravinové doplňky. Nejznámějším z nich je ginko biloba. Ta prokrvuje nejen mozek, ale i končetiny a díky tomu pomáhá v boji proti studeným nohám. Nezapomínejte také na všemocný hořčík, který je zodpovědný až za 300 procesů ve vašem těle a je velice důležitý pro metabolismus svalů.

Zdravotní příčiny

Pokud jste již všechno vyzkoušeli a nic vám na studené nohy nepomáhá, zvažte raději návštěvu lékaře. Studené nohy mohou mít i zdravotní příčiny, které nejsou zrovna banální. Jednat by se mohlo například o cukrovku, která dokáže poškodit vaše nervy. Další příčinou by mohla být hypotyreóza neboli snížená činnost štítné žlázy, která narušuje termoregulační funkci vašeho organismus. Dalším důvodem by mohla být i anémie, která je často způsobená nedostatkem železa nebo vitaminu B12. Svěřte se tedy s tímto příznakem vašemu lékaři, ať vyloučí zdravotní problémy, které by jinak bylo dobré řešit.

 

 

Image by fabrikasimf on Freepik