BLACK FRIDAY 29.11. - 6.12.2024 s kódem BLACKFRIDAY24

TOP 5 materiálů pro funkční oblečení

Když jdeme na túru nebo na tenis všichni chceme funkční oblečení.

Ale víte vůbec, co to je?

A jak tedy funguje, když je funkční?

Čtěte dál.

Co je to funkční oblečení?

Za funkční oblečení označujeme takové, které má oproti běžnému oděvu něco navíc.

Hřeje víc, než by odpovídalo tloušťce látky. Lépe pracuje s vlhkostí. Je při zachování stejné gramáže prodyšnější. Záleží ovšem na tom, k jaké funkci ho využíváme a co od něj chceme.

Obecně lze říci, že funkční materiály mívají následující vlastnosti:

  • Jsou prodyšnější.
  • Více nebo méně hřejí (podle toho, co požadujete).
  • Lépe odvádí pot.
  • Nezapařují se.
  • Jsou lehčí.
  • Jsou příjemnější na omak.
  • Nepropouští UV záření.

Kdy využíváme funkční oblečení?

Funkční oblečení si na sebe bereme na sport nebo při fyzicky náročných aktivitách. V neposlední řadě také do extrémních podmínek s ohledem na sluneční svit nebo teploty. Se zvyšující se dostupností funkčních materiálů je ale využíváme čím dál častěji. Protože proč nosit tlustý svetr, když lehká termomikina stačí? Proč se pařit v tlustém triku, když lehké UV triko nás ochrání lépe. Vždy je ale třeba zvolit takový materiál, který plní svou funkci. A ta závisí na tom, k čemu ho potřebujete.

Jak funkční oblečení funguje.

Udržuje v suchu.

Většina funkčního oblečení v první řadě udržuje svého nositele v suchu, i když se zpotí. Pot totiž odvádí od pokožky směrem ven, takže vlhkost necítíte a ta se pak z vnějších vláken rychleji odpaří. Funkční textilie také rychleji schnou.

Nezapařuje se.

Protože pot se nehromadí uvnitř, ale odpařuje se ven, i když se zpotíte, nezapaříte se. To oceníte především u termooblečení, protože můžete mít na sobě hřejivou vrstvu, a přesto ze sebe vydat výkon, aniž byste se koupali ve vlastním solném jezeře.

Víc hřeje nebo nepropouští UV záření.

Funkční materiály obvykle víc hřejí než běžná látka ve stejné gramáži. Můžete tak mít na sobě lehký a tenký oděv, a přitom zůstat v teple. Toho výrobce docílí tím, že jednotlivá vlákna jsou lehčí a naskládaná blíž u sebe. Díky větší hustotě vláken také mohou funkční materiály lépe chránit před UV zářením. Funkční látky také pracují s tělesným teplem. Vlákna jsou totiž dutá a vzduch v jejich nitru se od našeho těla ohřeje a může dál hřát.

Nejlepší materiály pro funkční oblečení.

Funkční materiály rozlišujeme přírodní a syntetické.

Ty syntetické vznikají z polymerů, k jejich výrobě je tak potřeba ropa a nemají úplně malou uhlíkovou stopu. Přesto se najdou výrobci umělých vláken, kteří se snaží svůj dopad na životní prostředí zmírňovat. Nic jiného jim nezbývá. Jejich zákazníci bývají nezřídka milovníci hor, turistiky a outdooru, kteří se cítí s přírodou spjatí. Vybírají si tedy takové značky, které jejich hodnoty odráží.

Syntetické materiály

Většina funkčního oblečení z umělých vláken v sobě různé materiály kombinuje, protože žádný není dokonalý. Vybrali jsme ty nejčastěji používané.

Polypropylen

Polypropylen je z umělých vláken nejpopulárnější, protože splňuje většinu vlastností, které od funkčního oblečení očekáváme. Ze všech vláken je to jeho nejlehčí, dobře saje pot a odvádí ho od pokožky, má antibakteriální a samočistící efekt a je dost odolný. Narozdíl od většiny funkčních přírodních materiálů, ale polypropylen vůbec nepruží. Aby tedy držel na těle a výrobce docílil měkkého dojmu, přidávají se do něj elastany jako např. Lycra.

Polyester

První a nejznámější materiál pro syntetické oblečení, je polyester. Je velmi odolný při praní na vyšší teploty a narozdíl od polypropylenu je pružný a tedy pohodlný. Je i docela prodyšný, ale narozdíl třeba od merino vlny nemá žádné antibakteriální vlastnosti a velmi intenzivně si drží všechny pachy. Musíte ho tak velmi často prát a ve srovnání s jinými materiály tolik nehřeje. Nehodí se tedy pro zimní oblečení.

Polyamid (= nylon)

Polyamid je vlákno, které vydrží trhání a tahání, je totiž velmi odolné. Jeho vlákna se vůbec nemačkají. Problém s polyamidem je, že téměř vůbec nesaje vlhkost. Proto se hodí třeba jako vrchní vrstva oblečení, nikdy jako první. Také není tak prodyšný.

To je všechno?

Vyložili jsme vám základní umělé textilie, které výrobci používají. V každém syntetickém funkčním oblečení, některou z těchto složek najdete. Ale kromě již zmíněných elastanů, používají výrobky vždy i další látky a nebo vyrábí variace výše zmíněných v laboratoři. Známí výrobci sportovního oblečení mají většinou svou vlastní textilii patentovanou a nepředloží vám stoprocentní polyamid. Jednak by neměl požadované vlastnosti, ale vlastně by ani nebyl funkční.

Výhodou syntetických materiálů ovšem je právě to, že výrobci mohou experimentovat a stále přicházet s něčím novým. Nevýhodou je, že jako zákazník musíte pečlivě číst recenze nebo dát na osobní zkušenost s daným materiálem a ekologická stopa tam vždycky bude poměrně výrazná.

Přírodní materiály

Přírodní materiály také výrobci často kombinují navzájem nebo se syntetikou, aby dosáhli optimálního mixu. Některé přírodní materiály ovšem můžeme považovat za funkční už tak, jak jsou, jak je příroda stvořila.

Bambusové vlákno

Bambusové vlákno se často používá pro rychleschnoucí ručníky. Jeho největší výhodou je totiž právě to, že dobře saje vlhkost, skvěle ji odpařuje a rychle schne. Vyznačuje se také zvýšenou odolností vůči UV záření a zápachu. Barevné bambusové textilie si svou barvu dobře drží. Nehodí se ale pro oblečení, které je vystaveno mechanické zátěži - jako třeba trika na túru, která se dřou od batohu. Tolik také nevydrží při praní.

Viskóza

Velmi příjemná látka na omak, která také dobře saje pot, je viskóza. Neumí ho ale tak dobře odpařovat, proto schne pomalu. Pro své příjemné vlastnosti funguje dobře v kombinaci s jinými materiály.

Tencel

Tencel je velmi jemné přírodní vlákno na bázi celulózy, které se vyznačuje pevností. Podle okolní teploty chladí nebo hřeje a dobře pracuje s potem. Není ovšem tak mechanicky odolné a jeho výroba je velmi nákladná.

Merino vlna

Merino vlna je příjemná, odolná, odvádí pot od pokožky, rychle schne. Vyniká UV ochranou a skvělou termoregulací. Jako jediná z přírodních materiálů se svými vlastnostmi naprosto vyrovná syntetice, a přitom je zcela ekologická.

 

Ale nedejte na naše slova bez důkazu.

Zamiřte do e-shopu a vyzkoušejte oblečení z merino vlny na svém příštím výletě.