Tip na lepší spánek: Spěte s ponožkami

Že jsou ponožky v posteli passé? Omyl! Mohou vám přinést zajímavé benefity. Například zlepšit kvalitu spánku.

Podle The National Institute of Health je spánek nezbytný pro správnou funkci mozku a těla. Ovlivňuje dokonce i vaši náladu. Co dělat, když máte potíže usnout nebo si spánek dostatečně vychutnat? Zkuste spát v ponožkách.

Nošení ponožek na spaní může pomoci rychleji usnout, déle spát redukovat nechtěné probouzení během noci. Studie v The Sleep Doctor uvádí, že mladí muži, kteří měli na spaní ponožky, usínali o 7,5 minut rychleji, spali o 32 minut déle a probouzeli se 7,5× méně často než ti, kteří ponožky nenosili. S výsledkem, v němž dospělí, kteří šli do postele v ponožkách, rychleji usnuli, přišly i další studie. Jaké další výhody přináší spánek v ponožkách?

Další výhody nošení ponožek na spaní:

  • Pomáhají s návaly horka u žen v klimakteriu.
  • Pomáhají pečovat o suché paty. Aplikujete-li si před navléknutím ponožek krém na nohy, zintenzivníte hydratační proces a minimalizujete jejich opětovné vysušení.
  • Mohou pomoci regulovat tělesnou teplotu. Ohříváním končetin se rozšiřují cévy, teplo se uvolňuje skrze kůži, a to pomáhá snižovat teplotu.

Ponožky pro zkvalitnění spánku

Aby ponožky zkvalitnily váš spánek, měly by být dostatečné pohodlné, neškrtící a z kvalitních, přírodních materiálů. Existuje studie, podle níž lidé usínali o 9 až 14 minut rychleji, když na sobě měli pyžama z vlny než ti, kteří na sobě měli pyžama z jiných materiálů. Ponožky s vysokým podílem vlny nebo merino vlny jsou proto ideálním společníkem pro příjemný spánek. Disponují měkkostí, flexibilitou a vzdušností.

Samozřejmostí je správná hygiena. Ponožky na spaní by měly být vždy čisté. Nelze zapomenout ani na vhodnou velikost. Volte svou obvyklou, nebo o trošku větší. Pohodlí je na prvním místě.

Zajímá vás, jak pyžamo ovlivňuje kvalitu spánku a co přináší spánek bez něj? Navštivte magazín Portidea.cz

Nošení ponožek je považováno za bezpečný způsob, jak si snadno zahřát nohy a zkvalitnit spánek. Uvažujete-li však o kompresních ponožkách, poraďte se nejdříve se svým lékařem. Rovněž se poraďte se svým lékařem v případě jiných vážnějších zdravotních obtíží.

TIPY na ponožky na spaní:

Vzorované merino ponožky s ovečkami

Merino ponožky se vzorem ovečky

Zdroje:

https://thesleepdoctor.com/sleep-hygiene/sleeping-with-socks-on/
https://www.ninds.nih.gov/health-information/public-education/brain-basics/brain-basics-understanding-sleep
https://www.medicalnewstoday.com/articles/321125
https://www.healthline.com/health/sleeping-with-socks-on#takeaway