Syntetické funkční materiály nejen jako příměsi
Materiál se stává funkčním ve chvíli, kdy reaguje na vnější vlivy. Těch může být celá řada – může blokovat UV záření, regulovat teplotu nebo třeba propouštět vlhkost ven.
Funkční materiály jsou přírodního a syntetického původu. Merino vlnu už jsme si představili v tomto článku Co je to merino vlna? - Merinožky (merinozky.cz), nyní se podíváme na příměsi našich ponožek.
Funkce syntetických příměsí
Samotné složení těchto materiálů přesně závisí na požadavku zákazníka. Mohou regulovat hned několik vnějších vlivů, jejich funkce si přiblížíme lehkým zabroušením do fyziky a chemie:
Regulace tepla a vlhkosti
Jedné z nejdůležitějších vlastností textilních funkčních materiálů – regulace tepla – dosáhneme použitím polymerních vláken, které jsou schopny reagovat na změnu teploty roztažením nebo smrštěním. Tyto polymery se nazývají tvarově paměťové polymery.
Pokud vyžadujeme kontrolu vlhkosti, použijeme vlákna dle určení. Jestli chceme vlhkost zadržovat, použijeme hydrofilní polymery (například nylon), které vlhkost absorbují. Takový materiál potom vlhkost zadržuje zcela přirozeně. Ve chvíli, kdy se vlhkost dostane do blízkosti takového mikrovlákna, vstřebá ji, následně se rozšíří a vlhkost se rovnoměrně rozprostře. Tímto způsobem odvádí například pot z těla pryč. Můžeme mít ale i polymery hydrofobní (například polyester), které vlhkost odpuzují, a tedy ji nejsou vůbec schopny absorbovat.
Regulace UV záření
Některá nylonová a polyesterová vlákna jsou navržena tak, aby blokovala UV záření. Navíc jsou velmi odolná a neroztrhnou se tak snadno. Vyrábí se z nich UV odolná trička i plavky, které se využívají například ve vodních sportech. Takové textilie musí projít certifikací a splňovat požadavky evropské normy. U tohoto oblečení vždy najdete, jaký faktor UPF splňují.
Antibakteriální vlastnosti
Spousta umělých vláken jako například polyamid, mají antibakteriální vlastnosti. Antibakteriálnost se udává ve stupnici BFE a je měřena v procentech. Samozřejmě vyšší procento BFE znamená vyšší ochranu před bakteriemi. Z antibakteriálního polyamidu se zhotovují mimo jiné zdravotnické roušky.
Vnější ošetření syntetických materiálů
Tyto materiály je možné ošetřit zvenčí tak, aby nějakou z funkcí získaly. Často se můžete setkat s UV stabilizátory a speciálními látkami, které zaručují dodatečnou voděodolnost nebo termostabilitu a nanášejí se na materiál až posléze.
Jak nosit syntetický funkční materiál
Syntetické funkční materiály by se měly nosit přímo na těle. Jsou přece jen navrženy tak, aby se ho dotýkaly, a tak mohly využít své vlastnosti naplno. To se samozřejmě týká především funkčních triček, a legín.
Jak se starat o syntetický funkční materiál?
Většinou jde o směs různých vláken jako je polypropylen, polyamid, nylon společně s bambusem, merino vlnou apod., proto by na praní takovýchto kusů oblečení neměla být nikdy použita aviváž. Aviváž funguje jako kondicionér na vlasy – obalí vlákna, aby byla hladká. Tím ale také zamezuje jejich funkci. Snižuje savost, omezuje prodyšnost, může způsobit nabíjení statickým nábojem a v neposlední řadě také obsahuje spoustu chemických sloučenin, které si dávat na tělo rozhodně nechcete.
Syntetické materiály by se měly prát na nízkou teplotu (30-40 °C) a nepatří do sušičky a na přímý zdroj tepla (topení, Slunce). Ve chvíli, kdy je tento materiál příměsí, je nutné se držet doporučením výrobce. Nároky na čištění jsou ale velmi podobné u obou druhů funkčních materiálů – ať už jde o ty přírodní, nebo o ty syntetické.
Nabízíme ekologické prací prostředky, které můžete použít na praní jak syntetických, tak přírodních funkčních materiálů Prací potřeby pro vlnu a merino vlnu - Merinožky (merinozky.cz)
S jakými materiály se můžete setkat?
Tencel
Tencel je pouze obchodní název pro tkaninu zvanou lyocell. Je hypoalergenní, antibakteriální, kompostovatelný a vyrábí se z dřevěných vláken. Společně s merino vlnou dávají dohromady skvělou kombinaci.
Pořídit si můžete například nákrčník, který Vás ochrání před vnějšími vlivy v kteroukoliv roční dobu:
Merino nákrčník Smartwool - Barva: Růžová - Merinožky (merinozky.cz)
Polypropylen
Tento velmi tenký funkční materiál má nízkou teplotní vodivost a velmi snadno se udržuje. Jeho nevýhodou je, že se špatně barví.
Nabízíme například zimní, až 90% merino ponožky s přídavkem polypropylenu:
Surtex zimní merino ponožky - Merinožky (merinozky.cz)
A dětské letní ponožky s volným střihem, který respektuje tvar nohy a neutlačuje chodidla ani prsty:
Surtex dětské letní merino ponožky - Merinožky (merinozky.cz)
Polyamid
Je pevný a odolný materiál, který skvěle izoluje. Přidává se hlavně do nejnamáhanějších částí ponožek, aby dlouho vydržely.
Skvělých vlastností polyamidu využíváme u dětských punčocháčů s protiskluzem:
mpDenmark dětské punčochy s protiskluzem bambus/merino
Nylon
Poměrně odolný, pevný a zároveň pružný materiál může být vyroben z nových i recyklovaných zdrojů, což z něj dělá skvělou a ekologickou příměs. Někdy je vyráběn patentovanou technologií PhD, který zajišťuje ještě pevnější a odolnější vlastnosti tohoto materiálu.
Odolné ponožky, které neprodřete a jsou ideální na horské túry díky kombinaci merino vlny a PhD nylonu: Smartwool turistické merino ponožky
Těchto vlastností využívá i sportovní podprsenka se zády ve tvaru Y, kterou využijete třeba na běhání:
Smartwool sportovní podprsenka
Jak můžete vidět, není třeba se syntetických příměsí bát. Velmi často skvěle doplňují merino vlnu, bambus nebo konopí a ještě vylepšují jejich skvělé vlastnosti.
Zdroje:
Certifikace dle UV STANDARD 801 pro vyšší bezpečnost produktů – OETI
Jak prát termoprádlo, funkční a softshellové oblečení - DobrýTextil.cz (dobrytextil.cz)
Textilní materiály – VISKÓZA, TENCEL, MODAL a CUPRO - SARTOR BOHEMIA
Vše o nylonu - jaké má vlastnosti, jak prát nylon a mnoho dalšího! (modniblog.cz)
News - Difference Between Nylon and PTFE (sukoptfe.com)
Polypropylen – vlastnosti, použití a vše, co o něm potřebujete vědět - Produktový portál skupiny PCC