Sportovní ponožky a jejich využití v běžném životě

Ať už jste profesionální sportovci, či se sportu věnujete rekreačně, jistě víte, že vybavení je základ téměř každého řádného sportu. Sportovní ponožky jsou nedoceněnými hrdiny této výbavy.

Ačkoliv nezáří do okolí jako pár nových bot, hrají zásadní roli v pohodlí a výkonu. Jaké druhy ponožek zvolit pro jaký sport? Jaké Vám budou nejlepší pro nošení v běžném každodenním životě? Na to se spolu podíváme v následujícím článku.

Kompresní ponožky díky vyvíjenému tlaku zajišťují stažení a tudíž lepší prokrvení Vašich svalů. Hodí se hlavně na vytrvalostní sporty jako cyklistika, triatlon nebo na sporty s vysokou intenzitou a zátěží, jako například crossfit a vzpírání. Neocenitelné jsou i při soutěživých sportech, jako je basketball, voleyball a tenis.  Vzhledem k vysokému pnutí ale nebudou úplně ideální volbou pro běžné nošení. Tedy, pokud nemáte náladu cítit se jako lidská jitrnice napnutá k prasknutí.

Výhody prstových ponožkek oceníte, ať rozdáváte rány či protahujete záda. Jsou navrženy pro co nejvolnější pohyb prstů na nohou. Vhodné jsou do jakéhokoliv sportu, ve kterém potřebujete dobrý smysl pro balanc, a kde je klíčová stabilita. Mám tím na mysli třeba pilates, jógu nebo bojová umění. Nošení těchto ponožek v běžném životě je opravdu spíše věc osobního vkusu. Dodávají se v různých barvách, tudíž v nich můžete oslnit široké okolí nejrůznějšími barevnými kombinacemi, avšak, abych to přirovnal, jsou to takové žabky mezi pantoflemi. Ne každému vyhovuje pocit látky mezi prsty, přesto se určitě příznivci těchto „rukavic na nohou“ najdou.

Polstrované ponožky obsahují extra výplň, která činí Váš nášlap měkčím. Ať vaše kroky rezonují v běhu na asfaltu, nebo prošlapáváte náročnou turistickou trasu, extra vycpávka omezuje účinky opakovaných nárazů a činí tuto namáhavou aktivitu pro vaše nohy o něco snesitelnější. Některé z nich se se vyrábí nejen s posltrováním, ale i s pogumovanou podrážkou. Takto se pak nosí místo obuvi. Pokud ale v takovém případě přijdete někam, kde si boty sundáváte, musíte jít naboso a nebo s sebou vzít náhradní pár.

Ponožky s podporou odvodu potu jsou navrženy tak, aby vsákly pot  a odvedly ho dále od kůže. Chodidla tak zůstanou suchá a v pohodě. Vhodné jsou pro všechny sporty a aktivity, při kterých pot z čela nejen kape, ale i třeba teče proudem.

Zimní ponožky oceníme při jakýhkoliv zimních aktivitách. Ať házíme hromady sněhu, zápasíme se sněžnou frézou, nebo na prkně  brázdíme příkré stěny hor. Obsahují extra zateplení, což přijde vhod při lyžování, stavění sněhuláka i bruslení na ledě.

Je nutno dodat, že osobní preference se budou různit, každý tedy může tíhnout k jinému typu. Který typ ponožek ale bude nejlépe splňovat požadavky na běžné nošení? Které ponožky zachovají co nejvíce výhod a poskytnou co největší pohodlí? Odpověď nemusí být ani tolik v typu ponožek, jakožto v materiálu použitém na jejich výrobu.

Ponožky z Merino vlny skvěle odvádí pot a napomáhají jeho odpařování, čímž dochází k celkovému ochlazení nohou při zátěži i v horkých letních dnech. V zimně naopak zachytávají vzduch do „vzduchových kapes“, které výrazně brání většímu úniku tepla. I základní nespecializované verze merino ponožek jsou tedy vhodné až do -10 °C. Pokud tedy sháníte parťáky na sport, práci i na obyčejné povalování doma, neváhejte sáhnout po merino ponožkách: https://www.merinozky.cz/