Proč připravit své merino výbavě lanolinové lázně?

Pokud už vlastníte nějaké merino kousky, jistě jste jejich nošení přišli na chuť. Možná jste si ale po určité době všimli, že vaše merino oblečení ztratilo některé vlastnosti, pro které jste se do něj zamilovali. Nebo jste si pořídili nový kus oblečení z merino vlny a nepříjemně vás kouše? I to se může stát, pokud máte citlivější pokožku. Nemusíte zoufat, máme pro vás celkem jednoduché řešení, které vdechne vašemu oblečení z merino vlny nový život a oblečení bude na dotyk příjemně jemné.

Za vším hledej lanolin

Důvodem, proč vaše merino oblečení začíná strádat, může být postupné vymývání lanolinu z jeho vláken, které po výrobě přirozeně obsahovalo. Merino vlna z ovcí totiž obsahuje lanolin, ovčí tuk, který ovce chrání před nepříznivým počasím a povětrnostními vlivy. A právě část lanolinu, ačkoliv je vlna při výrobě čištěna, zůstává na vláknech merino vlny až do konce procesu výroby. Bez lanolinu by byla vlákna vlny křehká, nepoddajná a škrábala by. Jak oblečení pereme, lanolin se z vlněného oblečení postupně vymývá. A zde přichází na řadu náš trik, jak oblečení osvěžit a opět se těšit z jeho nošení. Lanolinová lázeň!

Jak připravit lanolinovou lázeň?

Pojďme se společně podívat na to, jak takovou lanolinovou lázeň připravit a co pro ní budete potřebovat:

  • lanolin (seženete v lékárně nebo na internetu, ale lékárenský mívá čistší kvalitu bez pesticidů a herbicidů)
  • dětský přírodní šampon
  • lavor nebo kýbl

Před přípravou lanolinové lázně oblečení z merino vlny nejprve vypereme. Jak prát oblečení z merino vlny jsme pro vás sepsali v samostatném článku. Oblečení nechte úplně proschnout v horizontální poloze. Suchá merino vlna nasaje více z připravené lázně a tím do ní dostaneme více lanolinu. A teď už se do toho můžeme pustit.

Smíchejte si ½ lžičky lanolinu s 50 ml horké vody. Klidně vroucí. Jde o to, aby se tuk ve vodě dobře rozpustil. Míchejte do té doby, než získáte jednolitou mléčnou tekutinu. Poté přilijte 1 lžičku přírodního šamponu a zamíchejte. A nyní přilijte jeden litr vlažné vody (při studené by se tuk opět vysrážel do jeho pevnější podoby, příliš teplá voda nad 40 stupňů by zase mohla vaše oblečení srazit). Toto množství roztoku vám vystačí přibližně na 2 dětská merino body nebo 1 dospělé tričko z merino vlny. Množství si podle tohoto návodu můžete upravit podle toho, kolik vašich kousků zrovna volá o pomoc.

lanolinová lázeň

Oblečení do lázně ponořte a nechte v lázni hezky koupat. Minimální doporučená doba lázně je 30 minut, ale pokud máte více času, nechte oblečení v lázní déle, klidně dvě hodiny, starší oblečení i přes noc. Oblečení z merino vlny do sebe nasaje lanolin a bude příjemně měkké, poddajné, obnoví se jeho schopnost nepojímat příliš špíny a nezapáchat, ani když se zapotíte. Poté co lázeň ukončíte, důkladně oblečení vymáchejte v čisté vodě. Dejte ale pozor, ať má voda stejnou teplotu jako ta v lázni, jelikož vlna nemá ráda střídání teplot a mohla by vám nepříjemně zplstnatět nebo se dokonce srazit.

Osobně doporučujeme lázeň provádět hezky “po staru” v kyblíku či lavoru. Na internetu najdete i postupy v pračce, my se však nemůžeme ubránit obavám, že by se čistý lanolin při finálním máchání ve studené vodě mohl vysrážet a nepříjemně obalit útroby vaší pračky. To však neplatí u pracích přípravků, které obsahují menší poměr lanolinu a můžete je tak používat při každém praní vašeho merina! Pokud jste tedy zásadní v týmu pračka, můžete vyzkoušet prací přípravek určený na praní merino vlny, který obsahuje lanolin v menším množství a ten se tak doplňuje pravidelně při každém praní. Pravidelné lázně, ať už v lavoru či v pracím prostředku se vám vrátí, oblečení z merino vlny tak prodloužíte životnost a bude vám sloužit dlouhé roky. Lázeň opakujte každé 3 měsíce, pokud oblečení nosíte pravidelně, popřípadě lázní můžete ukončit například konec zimní sezony, než ho uložíte do skříně. Vaše oblečení potřebuje lázeň také pokud zpozorujete, že nepříjemně zhrublo, zapáchá nebo na sobě najednou drží špínu. 

 

 

Zdroje: Image by Freepik
Image by Freepik