Potí se vašemu chlapovi nohy?
Léto klepe na dveře a s ním i všudypřítomný nepříjemný zápach nohou. Ten trápí všechny – ženy, muže i jejich široké okolí. O tento kvalitní zážitek můžete vaše okolí připravit dodržováním několika jednoduchých pravidel. Nejdříve se ale podíváme na to, co je vlastně pot a jestli je možné, aby se nohy přestaly potit úplně.
Potit se je normální
Pot sám o sobě nijak nezapáchá. Skládá se z vody a soli a má důležitou regulační funkci, protože pocením se kůže přirozeně ochlazuje. Přestat se úplně potit není možné, náš organismus by se totiž přehřál a měli bychom vážné zdravotní problémy. Naše tělo se začíná potit až v pubertě a už nikdy nepřestane. Denně vypotíme přibližně dvě stě mililitrů potu, jeho množství se ale může zvyšovat stresem, hormony, fyzickou zátěží apod.
Zápach nohou vašeho muže způsobují bakterie na kůži, které s potem reagují a rozkládají ho na nepříjemně zapáchající sloučeniny. Tyto bakterie se na kůži nachází přirozeně a je zcela normální, že je pot trochu cítit. Následkem nadměrného pocení nohou je ale velmi intenzivní zápach, který je možné regulovat dodržováním následujících pravidel:
Sedmero tipů proti nadměrnému zápachu nohou
1. Myjte si nohy každý den
Myjte si nohy pravidelně každý den a v případě nadměrného zápachu i dvakrát denně – ráno a večer. Pořiďte si speciální mycí houbu, která se dá přísavkou připevnit k vaně / sprše a nezapomeňte vydrbat i prostor mezi prsty!
Jak na koupel nohou v přírodní lázni
- Napusťte si do dostatečně velkého lavoru teplou vodu a vlijte do ní hrnek silného „čaje“ z čerstvého rozmarýnu a šalvěje: ty mají antibakteriální účinky a rozmarýn navíc stimuluje krevní oběh. Významný protizánětlivý účinek má i kůra z dubu, kterou najdete v každé lékárně už připravenou k použití.
- Velmi oblíbená je i koupel v jablečném octu (použijte opět jeden hrnek), který přirozeně bojuje proti plísním a zápachu.
- Nohy namáčejte maximálně 20 minut a nezapomeňte je po koupeli promazat například kokosovým olejem.
2. Dobře nohy vysušte
Nenechte je jen tak oschnout. Vysušte je důkladně ručníkem i mezi prsty. Ručníky vždy perte alespoň na 60 °C tak, aby byly zničeny všechny bakterie i možné zárodky plísní. Ideálně by měl mít každý svůj ručník.
3. Dbejte na pedikúru
Když už máte nohy čisté a suché, ostříhejte si nehty a zhodnoťte jejich stav – pokud narazíte na žluté skvrny, zarostlé nehty, zdeformované lůžko či na cokoliv, co jste předtím neviděli, navštivte lékaře. Příčinou zápachu nohou mohou být plísně, které se dají řešit vhodnou antimykotickou mastí.
4. Vyzkoušejte dezinfekční spreje a pudry
Pudry absorbují vlhkost, pokud trpíte zvýšeným pocením. Mohou obsahovat i parfém, takže vám naopak budou nohy vonět, ale raději se ujistěte, že vám nezpůsobí dermatitidu. Dezinfekční spreje mohou být na kůži i do bot.
Dezinfekce zabíjí bakterie, které způsobují nepříjemný zápach, velmi rychle. Některé spreje na nohy obsahují ionty stříbra, jiné bylinou složku nebo dokonce chytré houby bojující proti plísním.
5. Používejte kvalitní ponožky
Vyhněte se příliš úzkým a nepohodlným ponožkám z umělých materiálů, které rozhodně vašim nohám neprospívají.
Vyberte si v široké nabídce kvalitních ponožek z merina, které má přirozené regulační vlastnosti. Pokud si vyberete merino ponožky s ionty aktivního stříbra, nemůžete šlápnout vedle – stříbro je antibakteriální a eliminuje bakterie vznikající v potu. Navíc skvěle padnou, neutlačují prsty a mají příjemný lem.
Pokud ještě nemáte ponožky z merino vlny, tak je nutné je často měnit. V případě silného pocení i několikrát denně. Ponožky vždy perte na na maximální teplotu doporučenou výrobcem ve vhodném pracím prostředku např. od Tierra Verde tak, jak je uvedeno na štítku.
Merino ponožky vyžadují trochu více péče, ale za to se vám odvděčí delší životností a zachováním jejich vlastností. Detaily o praní oblečení z merino vlny jsme pro vás připravili ve speciálním článku.
Další důvody proč nosit merino ponožky.
6. Pořiďte si vhodnou obuv
Boty, které nosíte pravidelně, by měly být z vhodného a prodyšného materiálu. Ideálním materiálem je přírodní, perforovaná kůže. Také byste měli mít dostatek obuvi, aby vám vždy stihla perfektně proschnout a nezůstávala v ní vlhkost z nohou. Střídejte boty a nenoste ty stejné každý den. Také pravidelně měňte vložku: vyzkoušejte tu s aktivním uhlím nebo se stříbrem.
Někdy ovšem není možné nosit otevřené boty, proto je potom dobré nechat nohy pravidelně vyvětrat. Uzavřenou společenskou obuv můžete doplnit například tenkými vysokými ponožkami z merina s ionty stříbra silproX od značky Voxx, které pomohou odvádět pot a zabraňují přehřátí nohou.
7. Dbejte na zdravou stravu
Nadměrné pocení ovlivňuje i strava. Vynechte odpolední kávu a omezte pití energetických nápojů: kofein stimuluje nervový systém, proto potní žlázy intenzivněji pracují. Stejně tak je ovlivňuje například kapsaicin obsažený v chilli papričkách.
Pozitivně můžete pocení ovlivnit hned několika způsoby:
- Pitím většího množství vody, která pomůže udržet vaše tělo chladnější, proto není nutné se tolik potit.
- Jezením ovoce a zeleniny s vyšším množstvím vody jako je hroznové víno, jablka, melouny, papriky a okurky.
- Konzumací potravin bohatých na vápník: mák, luštěniny, tofu, ryby, ořechy a semínka. Vápník je důležitý minerál, který reguluje tělesnou teplotu a pomáhá potlačit pocení.
- Konzumací potravin bohatých na vlákninu: ovoce, čerstvá zelenina, obiloviny a celozrnné výrobky.
Co když nic nepomůže?
Nadměrné pocení a s ním spojený zápach může být způsobeno i některými onemocněními. Pokud vyzkoušíte všechny naše tipy a problém se během několika málo dnů nezlepší, je vhodné navštívit lékaře a celý problém s ním konzultovat.