Nejčastější otázky k merino vlně

Merino vlna se těší stále větší oblibě díky svým unikátním vlastnostem. Ať už jste módní guru nebo jen hledáte pohodlný svetr a vybíráte ten nejvhodnější materiál, přinášíme vám odpovědi na ty nejčastější otázky, které by vás o tomto ryze přírodním materiálu mohly zajímat.

Co je vlastně merino vlna?

Merino vlna je čistě přírodní materiál, který sbíráme ze srsti ovcí speciálně vyšlechtěného plemene merino. Ovce se pasou ve vysokohorských oblastech a jejich srst se tak musí přizpůsobit extrémním vlivům počasí. Vlákno přirozeně vyniká skvělou termoregulací, odolností a mimořádnou jemností, kterou oceníte obzvláště na holém těle. Největší producenty merina najdeme na Novém Zélandu a v Austrálii, odkud vlna putuje do celého světa a zpracovává se v opravdu široké množství produktů.

Proč je merino vlna tak výjimečná?

Jak už jsme zmínili, hlavní předností merino vlákna je výborná termoregulace. Výrobky z merina vás nenechají ve štychu v mrazivé zimě, kdy výborně zahřejí, ale ani v parném létě, kdy naopak dokáže vlákno i mírně chladit. Tyto vlastnosti oceníte jak při běžném nošení, tak i při sportu nebo turistice. Podívejte se jak vybírat merino výrobky pro léto i zimu.

Je merino vhodné pro alergiky?

Naprosto. Merino vlna je přirozeně antibakteriální a dokonce samočistící díky obsahu lanolinu ve vlákně. Nemusíte se tak bát do výrobků z merina obléct ani alergiky nebo děti. Bakterie na merino vláknu prostě nemají šanci. Merino a vaše pokožka bude láska na první pohlazení.

Je vlákno ekologické?

Jelikož vlnu získáváme přímo ze srsti ovcí, jedná se o plně obnovitelný a přírodní materiál. Při zpracování merina se nepoužívají žádné potenciálně škodlivé látky, jako třeba pesticidy, různá hnojiva, apod., se kterými se můžeme setkat při výrobě syntetických vláken.

Díky tomu, že je materiál samočistící, není potřeba ho prát po každém nošení, čímž se snižuje spotřeba vody i čistících prostředků. Jeho odolnost ho také předurčuje k tomu, že vydrží krásný opravdu dlouho a vy tak nebudete muset šatník obnovovat tak často. Až přijde čas se se svým oblíbeným kouskem přeci jenom rozloučit, nezatíží naše životní prostředí díky skvělé rozložitelnosti materiálu. Pořízením kousku z merina tak chráníte i naši přírodu. Zajímá vás více o udržitelnosti merina? Více vám přinášíme v našem dalším článku Merino a udržitelnost.

Co všechno se z merina dá pořídit?

Merino nabízí opravdu široké množství produktů, které můžete pořídit. Radost si můžete udělat stylovými kousky v podobě dámských i pánských triček a svetrů, spodního prádla, dětského oblečení, doplňků a je mimořádně vhodná pro funkční sportovní prádlo nebo třeba ponožky, ve kterých se otlaků nohou bát nemusíte.

Chcete více inspirace, jak merino využít pro svůj outfit? Sportovci jistě ocení tipy Jak vybrat vhodné oblečení na výlety a do terénu? Pokud pokukujete po stylové módě do sychravého počasí, zkuste tipy Jak se zahalit do hřejivé módy. A pokud hledáte něco ryze chlapského, pár tipů máme i pro pány, aneb Merino móda pro muže.

Jak se o merino starat?

Aby vám váš oblíbený kousek dlouho vydržel, je vhodné mu dopřát i náležitou péči. Nejlépe určitě uděláte použitím speciálních prostředků na merino a pokud svému svetru dopřejete jednou za čas lanolinové lázně, bude vám při nošení dělat radost po opravdu dlouhou dobu. Jak správně prát merino? Podívejte se zde.

Hodí se merino i pro mě?

Merino se hodí pro všechny. Nezáleží, zda jste nadšený sportovec nebo se chcete vyfiknout do města. Merino využijete i ve všech ročních obdobích a vybírat můžete z opravdu širokého množství produktů. Do merina můžete navíc obléci i své ratolesti, jelikož nabízí velké množství produktů i pro ně. A pokud si marně lámete hlavu s dárky k různým příležitostem, takovým dárkem v podobě ponožek z merina určitě uděláte radost.

 

Merino vlna je luxusním přírodním materiálem, se kterým nešlápnete vedle. Nabízí opravdu mnoho výhod a komfort při samotném nošení, je udržitelná a budete se z ní těšit opravdu dlouho.