BLACK FRIDAY 29.11. - 6.12.2024 s kódem BLACKFRIDAY24

Merino vlna jako udržitelný materiál

Stejně jako jakýkoliv jiný přírodní materiál, je i vlna získávaná z ovcí plemene merino, udržitelná. Při jejím zpracování se nepoužívají žádné látky podobné pesticidům, herbicidům a ani hnojiva, která se mohou vyskytovat například při zpracování bavlny. Při výrobě se nesetkáte ani s chemickými procesy jako při výrobě samotného vlákna u syntetických materiálů. Merino vlnu jednoduše získáváme přímo ze srsti ovcí.

Získávání materiálu

Nejvýznamnější producenti merino vlny se nacházejí na jižní polokouli. Mezi ty největší můžeme zařadit Austrálii a Nový Zéland, kde se ovcím daří nejlépe díky příznivému klimatu a rozlehlým plochám půdy. Ovce se pasou ve vysokých horských polohách, kdy v zimě v těchto oblastech klesá teplota na velmi nízké hodnoty a v létě se zde naopak můžeme dočkat silného horského slunce. V těchto podmínkách musí být vybaveny srstí s unikátními vlastnostmi, která je chrání jak před zimou, tak před velkým žárem. To přímo vybízí ke sběru tohoto originálního materiálu. Ovce merino jsou speciálně vyšlechtěny, aby produkovaly opravdu velké množství vlny. Dospělý jedinec vyprodukuje v průměru až 4 kg vlny ročně, někteří ještě daleko více. Pro jejich zdraví je tak dokonce nutné srst pravidelně stříhat.

Po sběru vlny projde materiál čistícím procesem, češe se a spřádá se do přízí a následně se vyrábí různorodé výrobky. Velmi oblíbené je merino na použití dámského i pánského oblečení od funkčních kousků, ponožek, spodního prádla, kabátů, triček, dětského oblečení a různých doplňků.

Celkově lze říci, že je merino vlna udržitelným materiálem. Skutečný dopad konkrétního produktu na životní prostředí závisí na konkrétních faktorech, včetně přepravní vzdálenosti a vozidel používaných během přepravy. Kolem udržitelnosti se také vedou diskuse například ohledně vyšší tvorby metanu, který ovce produkují a který ve světovém měřítku ovlivňuje globální oteplování. Nicméně i proti tomu se hospodáři snaží bojovat a přidávat do krmiv doplňky, které plynatost ovcí zmírní, aby co nejméně ovzduší nežádoucími plyny zatěžovaly. Témata se také dotýkají i humánnosti sběru vlny, kdy se dříve na některých farmách přistupovalo k neetickým praktikám jako například „Mulesing“, což je defacto odstraňování kůže spolu s vlnou v zadní části těla ovce a stehnech. Touto praktikou se chovatelé zaměřují na prevenci onemocnění zvané flystrike, kdy dochází mouchami k nakladení larev do srsti a tím pádem znehodnocení vlny a v horším případě i uhynutí samotného zvířete. V dnešní době je již ovšem tato praktika v drtivé většině zakázána, jelikož je na chovatele samozřejmě vyvíjen čím dál větší tlak na humánní sběr vlny. I přes některá ze zmíněných potenciálních negativ se merino vlna považuje za plně udržitelnou, vzhledem k jejímu charakteru a zpracování. Jaké jsou její konkrétní znaky udržitelnosti?

Zcela obnovitelný zdroj

Vlna je 100% přírodní a opakovaně obnovitelná. Není tedy potřeba syntetického zpracování a tím vznikajících chemikálií. Přírodní vlákna na rozdíl od těch syntetických nezatěžují ani naše oceány, do kterých se dostávají drobná vlákna a znečišťují tak naše vodstvo.

Je samočistící

Merino vlna je přirozeně antibakteriální. To znamená, že má samočistící funkci díky lanolinu, který nečistoty dovnitř vlákna jen tak nepustí a i díky poréznímu povrchu vláken, na kterém se špatně daří bakteriím. Z toho důvodu není rozhodně potřeba prát oblečení z merino vlny po každém použití, čímž se snižuje spotřeba vody a čistících prostředků. Výrobky z merina také rychleji schnou, než třeba syntetická vlákna. Na vlnu je vhodné používat prací prostředky na přírodní bázi. Jak správně prát merino se podívejte zde.

Odolnost materiálu

Merino vlna je známá svou odolností a dlouhou životností, což znamená, že vám při správné péči vydrží opravdu dlouhou dobu a vy tím pádem nemusíte oblečení tak často obměňovat.

Nízká uhlíková stopa

Jelikož se merino vlna vyrábí přírodní cestou, nevznikají takové dopady jako nadměrná spotřeba elektřiny při výrobě jako například u syntetických vláken a tím pádem má nižší uhlíkovou stopu.

Plně rozložitelná a kompostovatelná

Každý výrobek jednou doslouží. V případě merino vlny se ale nemusíte bát, že by zahlcovala naši planetu. Díky keratinu, který se na vláknech přirozeně rozkládá, je skvělým materiálem pro komposty, kterým při rozkladu poskytuje potřebné živiny.

Při pořízení výrobků z merino vlny tak uděláte pro naši planetu více, než zakoupením oblečení ze syntetiky. Navíc si můžete užívat i všech komfortních vlastností, které merino vlna nabízí.

 

 

Image by Freepik