Merino vlna a vaše pokožka

Který orgán nás nejvíc chrání před vlivy okolí?

Jaká část těla se ozve jako první, když vyberete nepohodlné oblečení?

Správně. Vaše kůže.

Lépe řečeno její nejsvrchnější část: vaše pokožka.

Merino vlna je nesmírně pohodlná.

Když si ji oblečete, poznáte to právě na vlastní kůži.

Proč je merino vlna tak příjemná na kůži?

Merino vlna je měkká.

Jemná vlákna vlny merino ovcí zaručují oblečení nebývalou měkkost. Měkký materiál se tak lépe přizpůsobí tvaru těla. Neškrábe a netlačí vás svými záhyby ani, pokud přiléhá velmi těsně.

Nesvědí a neškrábe.

Znáte ten pocit, když si obléknete vlněný svetr a musíte ho ze sebe strhat, protože kouše a štípe? To u merino vlny nezažijete. Jemná vlákna totiž neškrábou, naopak kůži jemně hladí.

Merino vlna hřeje.

V teplém počasí oceníte ten pocit pohodlí, když na kůži nic nestudí. Nemusíte na sebe navlékat několik vrstev, které pak brání kůži v pohybu. Když si navléknete dva tlusté svetry, v ohybech a kloubech se tvoří otlaky, to vám s merino vlnou nehrozí. Merino vlna si díky dutým vláknům bere teplo, které vaše pokožka vyzařuje, a uchovává ho uvnitř. Nehřeje tak ani moc ani málo.

Pružnost a volnost pohybu.

Merino vlna je elastická. Když se hýbete, pružně se vašemu pohybu přizpůsobí. To oceníte zejména u dlouhých rukávů nebo nohavic, nikde se nic neshrnuje ani nekrabatí. A tudíž netlačí ani neškrábe.

Odvádí pot od pokožky.

Taky nesnášíte vlhký a studený dotek zpoceného oblečení na kůži? To s merino vlnou nezažijete. Její hlavní funkcí totiž je, že odvádí pot od pokožky a vám zůstane pocit sucha a pohodlí.

Dlouhotrvající pohodlí.

Merino vlna si své vlastnosti udržuje dlouho. Oceníte to zejména tehdy, když vyrazíte na dlouhý výlet nebo na dovolenou, kde nemůžete oblečení prát nebo žehlit.

Jak oblečení z merino vlny prospívá vaší pokožce?

Merino vlna pokožku nedráždí.

Pokud máte citlivou pokožku náchylnou k podráždění, sáhněte po oblečení z merino vlny. Její jemná vlákna většinu lidí nijak nedráždí.

V merino vlně se nezapaříte.

Merino vlna odvádí pot od pokožky, je dokonale prodyšná. Dokáže být zároveň prodyšná a zároveň skvěle hřát. To znamená, že se ani na celodenním výletě nezapaříte. Je to právě pot a sůl v něm, co pokožku dráždí nejvíc. S merino vlnou nebude pocení problém.

Merino vlna a UV záření.

Merino vlna propouští k vaší pokožce méně škodlivého UV záření než jiné materiály, jako třeba bavlna nebo obyčejná vlna. Roli zde hraje hustota vláken. Protože UV záření patří k nejrizikovějším faktorům při vzniku rakoviny kůže, můžeme merino vlnu pro zdraví vaší pokožky jedině doporučit.

Srovnání merino vlny a jiných materiálů?

Také jiné materiály jsou na kůži velmi příjemné. Pojďme je srovnat s merino vlnou.

Merino vlna a bavlna.

Bavlna je velmi příjemná na dotek, nedráždí, neškrábe a je prodyšná. Hodí se třeba na spaní nebo jako domácí oblečení. Bavlněné oblečení ale rozhodně nedoporučujeme do horkého a slunečného počasí. Snadno se v něm zpotíte a nechrání proti UV záření jako merino vlna. Merino vlna především pomáhá odvádět pot od pokožky. Bavlněné oblečení je pohodlné na začátku výletu, oblečení z merino vlny i na jeho konci.

Merino vlna a syntetické materiály (polyester, nylon a další).

Tady je srovnání ošidné, protože velmi záleží na kvalitě syntetických materiálů a na kvalitě zpracování. Pokud si koupíte kvalitní funkční oblečení s UV ochranou z uměliny, bude pravděpodobně stejně pohodlné jako merino vlna. Problém je jen v tom, že funkčním oblečením je trh zaplaven a když nakoupíte levný a nekvalitní kousek, může se stát, že pot nebude odvádět vůbec, bude nepohodlné, nic nevydrží nebo vás bude škrábat. Když nakupujete oblečení z merino vlny, tak víte, co kupujete.

Merino vlna a hedvábí.

Na závěr srovnejme merino vlnu s tím nejpohodlnějším materiálem na světě - s hedvábím. Nebudeme lhát, hedvábná košile vám přinese větší pocit luxusu a pohodlí než merino vlna. Ale nebude o nic levnější, nezahřeje a neodvádí vlhkost od pokožky.

Může merino vlna naší pokožce nějak uškodit?

Drtivá většina lidí snáší merino vlnu velice dobře. Ve výjimečných případech se může objevit alergie buď na vlnu nebo na merino vlnu. Ale nutno říct, že riziko je zde mnohem menší než u jiných materiálů.

Totéž platí o škrábání vlny. Právě běžná vlna může někdy kousat na kůži, u merino vlny se štípání a škrábání téměř nevyskytuje.

Ale samozřejmě předpokládáme, že ji perete tak, jak vám radíme, a používáte doporučené přípravky na praní.

Údržbu svého oblečení už máte ve svých rukách vy.

Tak vezměte do svých rukou také své pohodlí a prohlédněte si nabídku oblečení z merino vlny v našem e-shopu

 

 

Image by Freepik