Merino oblečení do zimy i do léta

Merino je jemná ovčí vlna, která si v poslední době získává čím dál větší popularitu. A není se čemu divit! Díky svým jedinečným vlastnostem má využití nejen při zátěži v náročném terénu, ale nosit ji můžete i v pohodlí svého domova.

Jaké jsou přednosti merino vlny?

Mnoho z nás si užívá hory a různé zimní sporty, ale když máte studené nohy a pocitově je vám zima, po příchodu domů pak trvá ještě dlouho, než se pořádně zahřejete. Navíc si můžete zadělat i na pořádné prochladnutí.

Mít na sobě správné oblečení a cítit se v něm dobře při zimních sportech, přesně to v zimě potřebujeme. Několik hodin máte zavřené nohy v lyžácích, snowboardových botách, bruslích či zimních botách. A nohy se potí. Pokud byste na sobě měli bavlněné ponožky, nasají do sebe vlhkost, ale už ji dále neodvedou pryč, a tak vás nohy v botách po celou dobu vaší aktivity studí.

Ponožky (a oblečení) z merino vlny odvedou vzniklý výše zmíněný pot od kůže pryč a hřejí po celou dobu, dokud se nezujete. Ani v tuto chvíli se nemusíte bát, že byste museli okamžitě místnost vyvětrat kvůli zápachu, merino vlna je totiž proti němu odolná.

Mezi další přednosti tohoto materiálu patří i antibakteriální vlastnosti, měkkost a dobrá přizpůsobivost na nohy, a tak ji oceňují i ti, kteří nosí barefoot boty.

Můžeme merino vlnu využít i v létě?

Merino vlna, stejně jako jiné textilní materiály, má různé gramáže. Ty se využívají pro jiná roční období i aktivity. V letním období je vhodné oblečení s příměsí dalšího materiálu, jako je například bavlna či hedvábí. U takového oblečení převažují skvělé vlastnosti merino vlny, ale zároveň vyniknou i výhody druhého materiálu.

Merino vlna se využívá jako funkční materiál, který můžete zkusit při různých letních sportech, jako jsou cyklistika, turistika, běh, fotbal, volejbal nebo in-line brusle. Merino oblečení bude odvádět přebytečnou vlhkost a nebude studit na těle. Nezapáchá, což oceníte například při výše zmíněných sportech. Nespornou výhodou jsou také jeho antibakteriální vlastnosti, a proto je merino oblečení tolik oblíbené u rodičů s malými dětmi.

Jak správně obléct děti?

Oblékání dětí bývá velkým oříškem. Jestliže má maminka malé miminko a chce ho nosit v šátku, nebo v nosítku, je ideální vybrat právě merino oblečení a doplňky. Jak bylo popsáno výše, v bavlně se děťátko zpotí, ale zůstává mokré. Bavlna navíc špatně odolává kyselinám, které jsou obsažené v potu, a tak je potřeba ji často prát. Když dítě vyndáte z šátku, oblečení na něm sice rychle uschne, ale po opětovném navázání můžete cítit nepohodu, protože budete znovu oba dva zpocení a mokří.

Během zimy je vhodné dát při nošení miminku merino ponožky a návleky z merino vlny, k tomu silnější merino body, nebo tričko, na ručičky jsou pak vhodné slabší rukavice. Nezapomeňte, že děťátko ještě bude zakryté nosící mikinou, nebo bundou.

V létě můžete děťátku dopřát komfort v podobě nákupu oblečení s příměsí jiného materiálu. Velmi příjemná je kombinace merino vlny a hedvábí. Jedná se o slabou vrstvu tkaniny, která je jemná na dotyk a dítě se v ní může pohybovat tak, jako kdyby na sobě skoro nic nemělo. Navíc se tato kombinace dá využít i jako spodní vrstva na jaře nebo na podzim, když ještě není takové teplo.

Pro větší děti, ale i dospělé je merino nezastupitelným partnerem při jízdách v autě. Pro jízdy autem není vhodné se poutat v zimní bundě, protože bezpečnostní pásy nefungují tak, jak by měly. Vzniká velký prostor mezi oblečením a pásem, a tak v případě dopravní nehody je velká vůle, než člověka bezpečnostní pás zadrží. Sezení v merino oblečení je pro všechny velmi příjemné a funkční.

Je merino oblečení doopravdy levnější než bavlna?

Chov merino ovcí a získání vlny k výrobě ponožek, triček, kalhot, mikin a dalších kousků ve vašem šatníku je velmi ekologické a udržitelné. Děti sice rychle rostou, ale oblečení se může vyrobit i tak, že vydrží až tři oděvní velikosti dítěte. Pokud si spočítáte ekonomickou stránku tohoto výrobku, vydrží vám na dětech nejen dlouho, ale ve výsledku za něj zaplatíte opravdu pouze pár korun. Když děti z merino oblečení vyrostou, můžete ho opětovně prodat na bazaru. Návratnost je jistá. Co však s hromadou bavlněného oblečení, které nemá další využití?

Vyberte si kousek merina do svého šatníku i vy!