Je váš prací prášek pro děti bezpečný?

Všichni si chceme ze skříně vytáhnout čisté a voňavé prádlo, které na sebe s radostí oblékneme. Jenže najednou má vaše dítě červenou pokožku na ručičce, podrážděnou kůži na nožičce nebo červené pupínky v obličeji. Jak se to mohlo stát? Může to být způsobeno nevhodným používáním pracího prášku, který podráždí kůži i dětem, které s tím dříve neměly žádný problém. Parfemace, barviva i aditiva mohou způsobit některé z výše zmíněných nepříjemností. Jak vybrat správný prací prostředek?

Alergie na prací prášek

Alergie může vzniknout ve chvíli, kdy se některé látky obsažené v pracím prášku špatně vyperou a zůstanou i po vyprání na oblečení, ložním prádle, hračkách nebo látkových plenách. Mezi tyto látky patří například tenzidy, fosfáty, bělidla na bázi chlóru, parfémy, syntetické konzervanty či další opticky rozjasňující prostředky. Dětská pokožka je velmi jemná a citlivá, a tak může být po styku s některou z látek podrážděná a způsobit opruzeniny, vyrážky, alergie i ekzémy.

Prášek by měl být hypoalergenní

Pokud chcete začít prát v hypoalergenním prášku na praní, nejprve vyčistěte pračku, aby v ní nezbylo nic po prášku, který jste používali dříve. Nepříjemnosti by mohly způsobit i nečistoty a plísně uvnitř pračky, a tak by mohly na oblečení ulpívat.

Oblečení pro děti bychom měli prát zvlášť od našeho oblečení, a to nejméně po dobu 6 měsíců. Vhodné je také třídění podle barev, abychom předešli nepříjemnému obarvení jednotlivých kusů oblečení. S tím může také pomoci vhodný prášek na praní, který je k barvám šetrný, navíc může pomoci i s odstraňováním skvrn. Těch bude mít dítě na svém oblečení čím dál tím více, jak bude růst.

Prací prášek, nebo prací gel?

Lámou si nad tím hlavu mnozí z nás. Je lepší používat prací prášek, nebo prací gel? Abychom předešli usazenému pracímu prášku na oblečení, můžeme ho nechat dvakrát vymáchat. To je ostatně doporučováno i dětskými pediatry. Není to však moc ekologické, ale navíc ani úsporné. Prací gely mají velkou výhodu v tom, že se vymývají mnohem snadněji než prací prášky. Bohužel někdy ve složení obsahují látky, které nejsou pro malé děti vhodné. Některé prací gely navíc obsahují látky, které nejsou vhodné pro praní špinavého prádla na 90 °C. Když potřebujete vyprat na takto vysokou teplotu, je lepší využít k tomu vhodné prací prášky.

Nenechte se zmást obrázky!

Je dobré, abychom se naučili číst nejen složení, ale i obrázky, které produkt prodávají. Na některých pracích gelech najdete sice obrázek maminky s dítětem, ale nejsou to přípravky určené pro malé děti. To může zákazníky ve výsledku plést.

Jak správně vybrat vhodný přípravek na praní?

Vybírejte prací prášky nebo prací gely, které jsou hypoalergenní. Pokud perete pro malé miminko, dejte si s jeho oblečením práci a perte ho podle podobných barev, v pracím prášku pro něj určeným a pokud si nejste jistí, jestli na oblečení nic nezůstalo, raději ho nechte dvakrát vymáchat. Vyčistit je potřeba i pračku, ve které perete, aby se tam nedržely plísně nebo jiné nečistoty.

 

Jaký prací prostředek používáte nejraději vy?

 

 

 

Image by fabrikasimf on Freepik