Jakou UV ochranu vám poskytne merino oblečení?
Na letní túru do hor potřebujeme oblečení, které dobře saje pot. Ale kromě pohodlí a tělesné teploty bychom měli řešit také ochranu kůže. Na horách se totiž zvyšuje škodlivost a intenzita UV záření. Pokud tedy hledáte oblečení na letní túru, potom vybírejte takové, které vás před sluncem ochrání.
A jak je na tom s UV ochranou merino vlna?
Proč se chránit před UV paprsky
UV záření nevidíme. Lze ale říci, že pokud na nás svítí slunce, dopadají na naše tělo také UV paprsky. Právě toto záření zodpovídá za to, že se krásně opálíme nebo při nedostatečné ochraně spálíme. Nepříjemné zarudnutí kůže a pokožka citlivá na dotek ovšem představuje jen viditelný projev hlubšího problému. Časté a příliš intenzivní vystavování se UV paprskům způsobuje rakovinu kůže. Osoby náchylnější ke spálení jsou přitom vystavené většímu riziku. Do této skupiny patří hlavně děti. Jejich kůže se sice rychleji zregeneruje než ta naše, ale neviditelné poškození už vzniklo. Kožní lékaři opakovaně varují, že ošetřit popáleniny od slunce nestačí a že děti by se měly před nevratným poškozením kůže chránit.
Ačkoliv někdy na sluníčko musíme, protože tělo pak produkuje vitamín D a celkově nám pobyt na slunci prospívá, nic se nemá přehánět. A právě na horské túře nebo v prostředí, kde hodně fouká, riziko opalování často podceníme. Protože okolní vzduch nás chladí, necítíme teplo slunečních paprsků. Pak se divíme, když po výletu mažeme spálenou pokožku Panthenolem. Zarudnutí se uzdraví, ale riziko rakoviny už tu je a poškození kožních buněk zpět nevezmeme. Můžeme se chránit opalovacími krémy, které ale při náročné aktivitě smývá pot a je nutné mazat se častěji. Když se namažete pod oblečením a pak se zpotíte, vrstva krému se setře téměř okamžitě. Navíc to není zrovna pohodlné. Lepší je tedy UV záření ke kůži v takovém množství vůbec nepustit.
Jaké materiály chrání před UV zářením
Nestačí se prostě obléknout? Když mám na sobě triko, tak se nemůžu spálit, ne? Bohužel to není tak jednoduché. Oblečení nevytváří nepropustnou vrstvu, která nás uzavře v nepropustné bublině. My vidíme jednolitou vrstvu látky, při několikanásobném zvětšení najdeme mezi vlákny mezery. A to je dobře, kůže musí dýchat a odpařovat pot. Čím prodyšnější běžná látka je, tím víc propustí také UV paprsků k naší kůži. Poslední dobou se ale na problém upozorňuje a lidé vyhledávají oblečení, které zvládá oboje - větrat i chránit.
Je to jednoduchá fyzika. Čím tlustší vrstvu oblečení máte na sobě, tím víc chrání proti škodlivým účinkům UV záření. Jenže v tlustém svetru vám bude vedro. Totéž platí o hustotě materiálu. Materiály tmavé barvy UV paprsky lépe absorbují, ale v tmavém tričku se spíš přehřejeme. V neposlední řadě také mokrá látka ztrácí svou přirozenou ochrannou funkci. Proto v poslední době výrobci investují do vývoje a přichází s oblečením, které dokáže chránit proti UV záření, i když je velmi tenké, lehké a světlé. Lépe si také udržuje svou funkci, když se zpotíte nebo se v něm půjdete koupat.
Běžné přírodní materiály jako bavlna propouští až 10 % UV paprsků přímo ke kůži, chrání tedy velmi málo. Na trhu tak koupíte syntetické funkční oblečení, především v obchodech s dětským zbožím, které se označuje UV faktorem - tzv. UPF. Pro dokonalou ochranu kupujte dětem oblečení s faktorem UPF 50 k vodě, minimálně 25 do hor. Běžné oblečení bez UV faktoru by se dalo označit hodnotou UPF 10.
Co když ale nechcete umělou textilii? Najde se mezi přírodními materiály něco, co vás a vaše děti ochrání před rakovinou kůže a spálením? Merino vlna to zvládne.
UPF faktor merino vlny
UPF faktor merino vlny se bez jakékoliv další chemické úpravy pohybuje kolem hodnoty 25. Dává to smysl, ovce plemene merino se v parné Austrálii chovají venku celoročně a jsou pro tyto podmínky skvěle evolučně přizpůsobeny. Můžete tak sáhnout po udržitelném výrobku a bez starostí vyrazit na horskou túru. Oproti polyesteru a dalším syntetickým materiálům nabízí merino vlna také mnoho dalších výhod. V první řadě mnohem déle vydrží a má samočistící vlastnosti, takže ji nemusíte tak často prát. Čímž šetříte nejen planetu, ale také svou peněženku. Kvalitní oblečení s UV faktorem totiž také není nejlevnější, přičemž nevyniká takovou trvanlivostí jako přírodní merino vlna.
V neposlední řadě si v oblečení z merino vlny klidně můžete sednout večer k ohni, protože narozdíl od syntetiky se tak snadno netaví ani nehoří. Netvrdíme, že v umělém funkčním triku zaplanete u večerního ohníčku plamenem, ale když si ho třeba k ohni dáte usušit, můžete ho o jeho přirozené vlastnosti připravit. Merino vlna je zkrátka odolnější.
Ovce plemene merino a pětisetletá tradice jejich chovu nám poskytují dokonalý materiál pro naše letní i zimní radovánky. Vrhněte se do našeho e-shopu, kde najdete skvělé výrobky od osvědčených prodejců pro celou rodinu.
Image by haritanita on Freepik