Jak zlepšit spánek vašeho miminka správným oblečením?

Znáte spojení “spinkat jako miminko”? Tak tu zřejmě vymyslel někdo, kdo ještě neměl čest se o miminko starat. Až na výjimky, které mají zřejmě provokovat okolí, je totiž spánek miminek vlastně docela věda. Sotva vyřešíte jedno spánkové období, kdy se miminko budí často například kvůli hladu nebo touze po kontaktu s maminkou, už nám přichází po pár klidnějších nocích plné naděje, že se konečně vyspíme, období další. Stačí, aby se miminko naučilo něco nového, přetáčet se na bříško, pérovat na kolínkách, lézt či chodit a spánek miminka je opět v trapu. Do toho přichází růst zoubků, občas nějaká nemoc a moc nocí, kdy máme šanci na kvalitnější spánek opravdu nezbývá. Další příčinou, proč se miminka mohou často budit, je teplotní diskomfort. Pojďme se podívat na to, jak miminko obléknout na spaní, abychom eliminovali alespoň jednu příčinu, kvůli které se miminka často budí.

Jak se mění tělesná teplota během dne?

Proč je tak těžké správně obléknout miminko na spaní? Protože většinou miminko spí 10 - 12 hodin (bohužel ne v kuse) a během této doby se jeho tělesná teplota výrazně mění. Tělesná teplota dosahuje nejvyšší hranice okolo 18. hodiny večer a pak pozvolně klesá až na své minimum, kterého dosahuje okolo 4. hodiny ranní. Rozdíl mezi těmito teplotami může být až 1 °C. Večer tak ukládáte miminko, kterému je teplo, ale okolo 4. hodiny ranní mu začíná být zima, protože jeho tělesná teplota klesla. To může být jeden z důvodů, proč se miminka nad ránem tak často budí. Pokud jste navíc zvyklí spát s otevřeným oknem, klesá i teplota v místnosti s tím, jak se v noci ochlazuje. Do čeho miminko obléknout, abyste se nemuseli bát, že se nachladí?

Jak obléknout miminko pro lepší spánek

Samozřejmě jednou z možností, která se nabízí, je nad ránem miminko trochu přioblíknout. Můžete mu navléknout ještě jednu tenkou vrstvu na pyžamo, které má již na sobě. Z vlastní zkušenosti ale vím, že některá miminka se při takové manipulaci hodně probudí a bývá pak velký oříšek je zase uspat. Představte si, že existuje oblečení, které dokáže teplotu miminka regulovat za vás. Když je mu horko, miminko jemně ochladí a pokud je mu zima, příjemně zahřeje. Je měkké a dokáže také pohltit spoustu vlhkosti. Když se vaše miminko v noci zapotí, vlhkost do sebe natáhne tak, že materiál zůstane suchý. Je to materiál přírodní, vhodný i pro exematickou pokožku, kterou miminka často trpí a navíc no nemusíte často prát, protože eliminuje zápachy a je antibakteriální. To není žádná představa z pohádky o ideálním mateřství. Mluvíme o merino vlně, která skutečně všechny tyto vlastnosti  má. A vy tak můžete pořídit svému miminko oblečení z merino vlny, které se o jeho pohodlí postará v noci za vás a daruje vám tak pár klidnějších nocí.

Na zimní noci doporučujeme obléknout overal z merino vlny. Na výběr jsou dnes pyžamka i s ťapičkami přes nožičky, pokud váš brouček ještě nechodí a nestoupá si. Pokud již máte aktivnější miminko, můžete zvolit model overálku bez ťapiček, aby vašemu miminko v pyžámku neklouzaly nožičky. A pokud máte pocit, že má moc studené nohy, můžete přidat merino ponožky s protiskluzem.

V letním období naopak můžete miminku obléknout pouze body z merino vlny, které pohltí případný pot a nechat nožičky holé, aby mu nebylo horko. Právě v létě se často stává, že pokud při tropických nocích necháte miminko úplně nahaté, zpotí se a pot na něm vychladne a miminko studí. Miminko tak může paradoxně nastydnout právě v období, kdy je v roce nejtepleji.

Pyžama z merino vlny doporučujeme i do vaků na spaní, ve kterých je často velice jednoduché, aby se miminko přehřálo, pokud ještě nemáme odhadnuté, jak moc potřebuje na noc zahřát. Některá miminka prochládají velice rychle, jiná jsou naopak takoví otužilci, že na sobě nesnesou jakoukoliv přikrývku nebo vak na spaní.

 

 

Image by Freepik