Jak správně prát merino oblečení

Jak prát merino oblečení, aby se vám odvděčilo dlouhou životností

Péče o merino oblečení je v podstatě jednoduchá. Abyste podpořili životnost tohoto materiálu, je třeba dodržovat pouze několik základních pravidel. Díky nim oděvy neztratí své vlastnosti, nesrazí se a nezačnou jen tak žmolkovat.

Merino oblečení lze prát v pračce, ale samostatně

Obrovskou předností merino oblečení je fakt, že jej nemusíte prát po každém použití. Jakto? Struktura vláken této vlny totiž nevyhovuje bakteriím, které se zde tím pádem množí mnohem pomaleji než na jiných materiálech. To znamená, že se zde nachází mnohem menší množství bakterií, které by pot rozkládaly a daly vzniknout typickému zápachu.

Proto lze oděvy po jednom použití vyvěsit na dobře větraném místě a nechat je volně vyschnout.

Merino je vlna. Proto je třeba oblečení z tohoto materiálu prát šetrněji než většinu ostatních sportovních kousků. Oděvy můžete bez obav prát v pračce. Doporučuji přitom použít speciální program určený na vlnu. Teplota praní by měla být nastavena nejvýše na 30 °C a otáčky by při odstřeďování měly dosahovat 400 až 600 za minutu.

Předtím, než jednotlivé kousky do pračky umístíte, je obraťte naruby. Tímto krokem budete předcházet vzniku nevzhledných žmolků. V praxi se mi tento jednoduchý krok velmi osvědčil.  

Co když merino oblečení vyperu s ostatním prádlem?

Oblečení z merino vlny perte vždy samostatně. Pokud byste jej vyprali s oblečením z jiných materiálů, mohou nastat dvě situace:

  • Kousek se může srazit a zplstnatět. V takovém případě sice hřeje ještě o něco více, na druhou stranu už u něj nefungují správně odvody tepla.
  • Oblečení zůstane stejné. V takovém případě jej můžete používat a následně vyprat správně, případně bezprostředně použít žlučové mýdlo a studenou vodu.

 

Merino oblečení není zpravidla nutné prát po jednom použití.

Prací přípravky: jaké používat a jakým se naopak vyhnout?

V ideálním případě používejte prací prostředek speciálně určený na vlnu. Konkrétně mohu doporučit prací gel Tierra Verde, který je dostupný v mém e-shopu Merinožky. Tento produkt obsahuje lanolin, tedy látku, která přirozeně pečuje o srst ovcí. Zároveň pomáhá zajišťovat tepelně izolační vlastnosti a voděodolnost vlny.

Aviváž při praní nepoužívejte. Zbytečně by obalila vlákna a oděvy by už dále neplnily svou funkci.

Pokud budete používat klasický prášek nebo třeba obyčejný prášek na jemné prádlo, můžete se setkat s tím, že vás budou ponožky nepříjemně „pálit“, jakmile se pustíte do nějaké sportovní aktivity. I z toho důvodu doporučuji přistupovat výhradně k pracím prostředkům na vlnu.

 

Jak merino oblečení správně sušit

Větší kousky oblečení by se měly sušit ve vodorovné poloze. Místo toho, abyste je tedy klasicky pověsili na sušák, je raději rozprostřete a položte. Díky tomu nebude docházet k vytáhnutí visících vlhkých vláken.

V případě merino ponožek však přistupuji ke klasickému věšení na sušák a prozatím se jim žádné újmy nedostalo (a to jim dávám pořádně zabrat). Některé sušičky jsou již v současné době vybaveny speciálními programy pro sušení vlny. Osobně jsem je však ještě nevyzkoušela. Pokud s tím máte zkušenost, budu ráda, když se o ni se mnou podělíte.

 

Merino ponožky můžete klasicky pověsit. Větší kousky oblečení však doporučuji sušit ve vodorovné poloze.

Nepřítel merino vlny na 3 písmena? Mol

Podobně jako běžnou vlnu, i merino vlnu je třeba chránit před moly. Do šatníku proto doporučuji umístit ochranu proti tomuto nevítanému hmyzu. V současné době se prodávají různé varianty (například pytlíky naplněné speciálními bylinkami).

Propadnout kouzlu merino oblečení je jednoduché. Pokud si tyto kousky z kvalitního materiálu pořídíte, věnujte čas jejich péči. Uvidíte, že se vám to z dlouhodobého hlediska opravdu vyplatí.