Jak se zbavit žmolků na oblečení z merino vlny

Prací chloupky a žmolky na merino oblečení: jak se jich úspěšně zbavit?

Na merino oblečení bohužel někdy mohou vzniknout nevzhledné prací chloupky nebo dokonce žmolky. Zjistěte, co je způsobuje, jak se jich zbavit a jak vzniku žmolků úspěšně předcházet.

Nevzhledné žmolky se mohou objevit na každém typu materiálu.

Jak žmolky na oblečení vznikají?

Žmolky jsou v podstatě drobné uzlíčky, které mohou vznikat na povrchu jakéhokoliv materiálu. Zpravidla se u oblečení tvoří v místech otěru, tedy například mezi stehny, v podpaží nebo v místě, kde se oblečení dotýká tašky či batohu. Z toho vyplývá, že žmolky jsou výsledkem mechanického opotřebení a nesouvisí s kvalitou materiálu.

VĚDĚLI JSTE, ŽE žmolkování se jinak přezdívá pilling? Nejčastěji se přitom tento problém týká přírodních materiálů (zejména všech typů vlny, hedvábí, bavlny a bambusové viskózy). 

Při nošení jakéhokoliv oděvu se mohou postupem času uvolňovat některá tenčí vlákna a jemné chloupky. Mechanickým třením se následně tato vlákna zamotávají a zacuchávají s jemnými vlasy okolního materiálu a výsledkem je právě žmolek.

V případě vlny přitom platí, že čím je vlákno jemnější, tím více bude žmolkovat, jelikož obsahuje větší množství tenkých chloupků. 

Osobně žmolky nevnímám jako závadu, ale jako přirozenou součást merino oděvů. Sice částečně kazí jeho vzhled, na druhou stranu nijak neovlivňují vlastnosti materiálu. A v případě merino ponožek je stejně nikdo neuvidí.

Z vlněného oblečení se tenčí vlákna a jemné chloupky běžně uvolňují.

Je možné merino oblečení odžmolkovávat?

Drásají vám žmolky, nopky nebo uzlíky nervy a už už se vidíte s odžmolkovačem v ruce? V zásadě na tom není nic špatného. Jen je třeba postupovat s nejvyšší opatrností. Pamatujte na to, že odžmolkováním se tento proces nijak nezastaví a časem se na oblečení uzlíky objeví znovu.

Odžmolkováním odebíráme část materiálu, čímž pochopitelně snižujeme jeho hustotu a hmotnost. V případě merino vlny tímto způsobem také částečně snižujeme tepelný komfort, který nám tento materiál zprostředkovává.

Pokud už se pro tento proces rozhodnete, můžete využít žiletku nebo speciální strojek. Doporučuji se však žmolků nezbavovat příliš často a postupovat tak, abyste nepoškodili další vlákna a tvorbu uzlíků tím pádem nechtěně nepodpořili. Při neopatrné manipulaci také hrozí, že materiál protrhnete.

 

Používejte prací prostředky určené na vlnu.

Jak vzniku žmolků předcházet

Vzniku žmolků na merino oblečení lze částečně předcházet. Především je třeba pamatovat na jeho správné praní. Mně se nejvíce osvědčilo před umístěním do pračky ponožky obrátit naruby. Toto pravidlo však platí i pro jiné kousky oděvů z merino vlny.

Tvorbu žmolků může podnítit také používání nesprávných pracích prostředků a aviváže. Vyhněte se proto nešetrným pracím práškům a gelům, které merino vlákna zbytečně vysoušejí a zvyšují jejich třepení.

Merino oblečení perte maximálně na 30 °C.

Pozor je třeba dávat také na nadměrné ždímání. Problémové může být i sušení v sušičce prádla (i když některé spotřebiče již mají speciální program pro sušení vlny).

V neposlední řadě je třeba pamatovat na určitou opatrnost při nošení merino oblečení. Pokud nosíte například merino svetr a na jedné straně máte umístěnou kabelku, dříve nebo později se na tomto místě žmolky objeví.

Žmolky k tomuto přírodnímu materiálu bohužel neodmyslitelně patří. Myslete proto na šetrnou péči, díky které můžete jejich vzniku alespoň částečně zabránit.