Jak se starat o merino oblečení a ponožky?

Pohádky nás učí že zázračnou květinu musíte zalévat, kouzelného oslíka krmit i o zlaté rouno pečovat. A v pohádkách se skrývá zrnko pravdy, takže je poslouchejte. Také rouno oveček plemene merino si svou magii uchová jen tehdy, když se o něj budete správně starat. V první řadě si uvědomte, že merino vlna je čistě přírodní materiál. Zatímco umělá textilie je chráněna před škůdci chemikáliemi a už při výrobě se myslí na zachování pružnosti a stálosti tvaru, merino vlně se musíte trochu přizpůsobit vy. Neděste se, stačí dodržet pár jednoduchých zásad.

Péče o merino oblečení a ponožky zahrnuje:

Využijte samočistící vlastnosti merino vlny.

Merino vlna nechytá pachy a drobné nečistoty z ní snadno odstraníte nasucho. Právě v tom spočívá její výhoda, nemusíte hned zapínat pračku. Čerstvé flíčky otřete rychlým hadříkem ještě, než se zažerou. Pokud se v merinu zpotíte, jen je vyklepejte, vyvěste a nechte několik hodin větrat. Ideálně ve větru, ale ne na přímém sluníčku. I v případě, že je oblečení čisté, měli byste mu tuto větrací kúru dopřát alespoň jednou za měsíc. Jako bonus mu ještě můžete dopřát lanolinovou lázeň a bude jako nové.

Ruční praní merino oblečení nebo ponožek

Pro každé oblečení představuje ruční praní ten nejšetrnější způsob čištění, v případě merina při něm omezíte tvorbu žmolků na minimum. Stačí nechat oblečení nebo ponožky namočené v teplé vodě, potom pomocí pracího prostředku na merino vlnu odstranit nečistoty, vymáchat a vyvarovat se příliš drsného ždímání. Určitě nedávejte merino oblečení do sušičky nebo ždímačky. Nikdy neždímejte merino kroucením, pouze z něj vymačkejte vodu, případně zabalte do ručníku. Následně ho nechte volně uschnout. Využijte toho, že merino vlna schne opravdu velmi rychle.

Jak prát merino oblečení v pračce

Výrobci konkrétního kousku na štítku vždy doporučují správný postup. Jen výrobce totiž ví, jaký výrobní postup zvolil a pouze při dodržení doporučeného postupu můžete v případě reklamace věřit v kladné vyřízení. Nedoporučuje se ani dávat do pračky různé druhy merino oblečení najednou, mohou totiž každé vyžadovat něco jiného. Vždy se řiďte podle „nejslabšího” kusu. Pozor ovšem na to, že některé kousky jemného merino oblečení vůbec do pračky nepatří a vyžadují pouze ruční praní.

Obecně lze doporučit následující postup:

  • Teplota by neměla překročit 40 , ideální je držet se hranice 30 ℃.
  • Má-li vaše pračka speciální program na vlnu, využijte ho.
  • Oblečení před vložením do pračky obraťte naruby.
  • Ždímání nastavte na nízké otáčky (maximálně 400).
  • Používejte výhradně prací prostředky pro vlnu určené.
  • Nepoužívejte aviváž.

Proč nepoužívat aviváž?

Termoregulační vlastnosti merino vlny vyplývají z toho, že jednotlivá vlákna jsou dutá. Aviváž ovšem tuto strukturu zničí, dutá vlákna zalepí a termoregulace přestane fungovat stejně jako odvádění potu od pokožky.

Sušíme merino vlnu.

Oblečení ani ponožky z merino vlny nikdy nedávejte do sušičky. Ideální je volné sušení na vzduchu. Pozor na to, že merino vlna má po uschnutí tendenci držet tvar, proto pečlivě složte oblečení šev na šev a nenechávejte ho schnout nějak zkroucené. Žehlit merino vlnu můžete, pokud vaše žehlička disponuje speciálním jemným programem pro vlnu. Je to ale naprosto zbytečné, merino oblečení se totiž vůbec nemačká.

Pozor na batoh na zádech

Merino oblečení je ideální jako spodní vrstva vybavení na horskou túru. Pokud je ovšem vedro a nic jiného než merino tričko na sobě nemáte, může se stát, že vám drsný povrch báglu na zádech vytvoří na povrchu trička žmolky. Tak totiž tento materiál reaguje na mechanické odření. Žmolky jsou pouze estetickou vadou, na funkci a vlastnosti vašeho oblečení nemají žádný vliv. Navíc je lze odstranit.

Škůdcům navzdory

Každá vlna, i ta merino vlna velmi chutná molům. Poslední dobou s rozvojem syntetických materiálů, které jsou pro moly nepoživatelné, se tento tradiční problém našich babiček tak často neobjevuje, už necpeme do skříní naftalín. Jestli máte ale ve skříni oblečení a ponožky ze stoprocentní merino vlny, zbystřete. Pokud používáte speciální prací prostředky určené pro vlnu, ty v sobě už většinou obsahují různé přídavné látky, které škůdce odpuzují. Prostudujte si složení svého pracího přípravku a pokud v sobě ochranu proti molům nemá, umístěte odpuzovače molů přímo do skříně.

Merino vlna je skvělý, trvanlivý a odolný materiál. Jako každý jiný má ovšem svá pro a proti. Budete-li se ale o své oblečení z merino vlny dobře starat, za vaši spokojenost ručíme.

 

 

Image by wayhomestudio on Freepik