Jak se obléknout na letní túru

Vhodně zvolené oblečení na letní túru rozhoduje o tom, zda si výlet užijete nebo budete trpět. Je jedno, jestli stoupáte na Sněžku nebo si vyrážíte jen užít pozvolnou procházku po alpských loučkách. Pří výstupu se většinou zpotíte, nahoře fouká, nohy v botách trochu trpí a počasí na horách se může změnit každým okamžikem.

Co musí oblečení na letní túru splňovat:

  • Být příjemné i při dlouhodobém nošení.
  • Odvádět pot od pokožky.
  • Zahřát vás, když vás vítr ochladí.
  • Chránit před větrem a deštěm.
  • Něco vydržet.

Jaké oblečení na letní túru zvolit.

  • Hodně vrstev.
  • Vhodné ponožky.
  • Spodní vrstvu, která odvádí pot a nedráždí pokožku.
  • Takové, které chrání před nadměrným třením.
  • Které vás ochrání před sluncem
  • Vydrží i pod zátěží batohu.
  • Je lehké pro nošení v báglu.

Proberme si jednotlivé zásady podrobněji.

1.  Vrstvěte.

Když vyrážíte z nížin, je vám obvykle teplo a těžko si dovedete představit, že si nahoře oblečete mikinu. A jak se zahříváte při výstupu, naopak oblečení odkládáte, i když na startu vás horko netrápilo. Při zastávce se ale ještě rádi obléknete, protože propocené oblečení studí, vítr chladí a při sestupu už se tolik nezahřejete. S přibývajícími výškovými metry teplota klesá, vítr se ozývá čím dál naléhavěji a vrcholovou svačinku už absolvujete zabalení do bundy. Právě proto je zrovna při letní turistice vhodné vrstvit oblečení.

Spodní vrstva.

Pro spodní vrstvu volíme funkční oblečení, které je vzdušné, lehké a dobře odvádí pot. Vždy se zpotíte, ale čím lépe s vlhkostí textilie pracuje, tím méně nepříjemné to bude. Spodní vrstva musí být také příjemná na omak.

Střední izolační vrstva

Následuje mikina nebo teplejší termotriko, které si svléknete při náročném výstupu a obléknete při zastávce ve vyšších patrech hory.

Vnější vrstva chrání před větrem a deštěm.

Vnější vrstva je na horách nepostradatelná. Podle počasí stačí lehká větrovka nebo teplejší letní bunda. Důležité je, aby vás tato vrstva ochránila ve chvíli, kdy je vám sice horko, protože tělo maká na doraz, ale vlivem zrádného větru byste se mohli snadno nachladit. Větrovka či svrchní bunda by měla také ochránit před malým deštěm, ačkoliv pro případ pořádného slejváku přibalte raději pláštěnku do batohu.

2.  Vhodné ponožky

Nejdůležitější a nejpodceňovanější součástí oblečení na letní túru jsou ponožky. V pohorách strávíte celý den, chodidla se zahřívají, a i v pohodlných botách snadno vznikají otlaky a puchýře. Pokud si koupíte skvělé trekingové boty, ale do nich dáte nepadnoucí a shrnující se ponožky, dobrou službu svým nohám neuděláte.

Vybírejte ponožky, které dobře sají pot a nezapařují se. Dbejte na to, aby byly pohodlné a perfektně držely na noze. Sebemenší shrnutí nebo ohyb může po celém dni v pevných botách nohy nepříjemně otlačit. Ze stejného důvodu také nenoste na túru ponožky zbytečně tenké.

Do batohu navíc přibalte náhradní, po celém dnu je při čekání na autobus pod kopcem oceníte.

3.  Funkční oblečení, které dobře odvádí pot.

Turistika patří mezi náročnější aktivity. Pokud se vydáte do hor, propotíte triko i v chladném ránu. Při mírné procházce po horách v letních teplotách se zpotíte také. Nezapomeňte ani na pocení pod popruhy batohu a pod zavazadlem samotným. Ve správně zvoleném funkčním oblečení se nebudete klepat zimou ani, když při pauze sundáte batoh ze zad. Dobré je, pokud spodní vrstva vyniká antibakteriálními vlastnostmi, aby si od vás při zastávce v horské hospůdky nemuseli hosti odsedat o dva stoly dál.

4.  Spodní vrstva, která nedráždí pokožku.

Pot je sám o sobě agresivní a může kůži dráždit. Mnohé materiály jsou příjemné na omak v krámě, ale když se v nich zpotíte a máte je na sobě celý den, koušou a škrábou. Pamatujte také, že batoh na zádech vytváří tření, takže oblečení bude na kůži pěkně na těsno. Vybírejte tedy takové materiály, u nichž máte jistotu, že je vaše kůže dobře snáší. Některé levné syntetické látky totiž mohou citlivější pokožku nepříjemně potrápit.

5.  Rukávy a nohavice.

Možná vám rozum velí zvolit spodní vrstvu takovou, aby jí bylo co nejméně. Tedy tílko a kraťásky. Celodenní pohyb a pot ovšem může způsobovat tření a výsledkem je nepříjemná vyrážka na stehnech nebo na pažích. Volte tedy kalhoty alespoň do půl stehen a trika s rukávem. Pokud ponesete batoh, jsou rukávy nutností, protože popruhy batohu mohou dřít ramena. V neposlední řadě nezapomínejte na ochranu před sluncem.

6.  Oblečení s UV faktorem.

Namazat se nestačí. Pot, batoh na zádech a časté převlékání pracují proti vám. V létě na horách slunce pálí velmi intenzivně, a navíc okolní vítr snižuje pocit tepla, takže si ani nevšimnete, že se pálíte. Zarudlá a bolestivá ramena vás překvapí až večer doma na chatě. Předcházejte tomu nejen pečlivým mazáním krémem s vysokým UV faktorem, ale také volbou oblečení s vyšší UV ochranou.

7.  Oblečení, které něco vydrží.

Textil je látka jako každá jiná, vnějšími vlivy se ničí. A při letní turistice dostává plnou dávku všeho, co působí rozkladným vlivem - sůl ve vašem potu, sluneční záření a mechanická zátěž. Navíc po celodenní túře poletí vaše triko pravděpodobně rovnou do pračky. Nechcete-li se tak vybavit na jednu, maximálně dvě túry, ale na celé léto nebo i několik let, volte takové látky, které něco vydrží. Uvědomte si také, že batoh na zádech látku významně odírá a ponožky v pevných botách dostávají zabrat. Nějaké to zachycení se o větvičku nebo pád na kámen by také nemuselo hned skončit dírou. Volte tedy oblečení, které něco vydrží.

8.  Co sbalit do batohu

Jelikož většinu oblečení budete v průběhu výstupu nosit v batohu nebo uvázané kolem pasu, přemýšlejte o jeho hmotnosti. I lehký batoh se při celodenní túře pronese. Oblečení do hor tak musí být také skladné, aby se vám do zavazadla vešlo vše potřebné.

Nenechte se ošálit teplotou dole na startu, vždy si přibalte mikinu či jinou střední vrstvu a větrovku, protože v horách nastydnete velmi snadno.

Máme pro vás dobrou zprávu.

Oblečení z merino vlny splňuje většinu výše uvedených požadavků.

Skvěle odvádí pot, jako střední vrstva hřeje, je lehké a skladné, k pokožce příjemné, velmi odolné a příroda ho vybavila UV faktorem 25, tedy střední ochrana.

Ponožky z merino vlny splňují všechny náročné požadavky na trekingové ponožky.

Zamiřte do našeho e-shopu a vybavte se na letní túru.

Image by Freepik