Horečka u dětí a jak si s ní poradit?
Podzim je rozhodně nejobávanější období všech rodičů. Děti ve školkách a školách hromadně odpadávají a my se notnou část podzimu staráme o malé pacienty. Jak si poradit s horečkou u dětí? Přinášíme vám tipy, které vám pomohou horečku zvládnout tak, aby byla vašemu dítěti nakonec ku prospěchu.
Jak přemýšlet o horečce?
Za našich mladých let se rozmohl nežádoucí trend - srážet jakoukoliv teplotu antipyretiky (léky na horečku). Je to vlastně velice pohodlné řešení, teplota stoupá vzhůru, slupneme pilulku a hned se cítíme o mnoho lépe. Pokud jde o vaše dítě, chcete mu co nejdříve pomoci a ulevit. Zvýšená teplota má ale při onemocnění své opodstatnění. Horečka aktivuje imunitní systém a způsobuje, že se jsou bílé krvinky pohyblivější. Mohou tak účinněji bojovat s infekcí, kvůli které si tělo zvýšenou teplotu nebo herečku vytvořilo. Pokud tedy srážíme jakýkoliv projev zvýšené teploty nebo horečky léky, znemožňujeme tak našemu tělu (nebo tělu naše dítěte či miminka), aby se s infekcí samo popasovalo. Zkuste tak začít přemýšlet o zvýšené teplotě jako o kamarádce, která se snaží infekci vypudit stejně jako vy.
Jak srazit teplotu?
Obecně se doporučuje srážet horečku nad 38 °C. My proti těmto doporučením nepůjdeme, jen ze zkušenosti můžeme poradit vaše děťátko pozorovat. Pokud při horečce 38 °C řádí jako zdravé, nemusíte hned panikařit. Pravidelně měřte teplotu, zda nestoupá výše a pokud ano a vaše dítě začíná být velice unavené a ztrácí zájem o jídlo, pití a hru, zasáhněte.
Ani v této fázi nemusíte hned sahat po lécích. Zkusit můžete například zábaly těla. Pokud je horečka nižší, může stačit přiložit vlažné (nikoliv ledové!) obklady na zápěstí a do tříšel. Při vysoké horečka můžete zkusit zábal celého těla a nechat ho působit 10 - 30 minut. Zábaly ukončete, jakmile horečka klesne pod 38 stupňů a nechte pracovat alespoň zvýšenou teplotu.
Dalším fíglem, který znaly už naše babičky je zábal z octových ponožek. Jak si ho připravíte jednoduše doma?
- Rozmíchejte 6 lžic octa v 0,5 litru vody
- Namočte do tohoto roztoku vlněné ponožky. Pro vaše děti raději zvolte ponožky z merino vlny, které neškrábou a opatrně vyždímejte.
- Přes mokré ponožky navlékněte ještě jedny suché a nechte zábal 20 minut pracovat.
- Zábal můžete opakovat každou hodinu, dokud horečka neklesne.
Kdy vlažné zábaly a zábal z octových ponožek raději vynechat? Pokud má vaše děťátko studené končetiny. Znamená to, že teplota bude ještě stoupat, počkejte tedy se zábaly do té doby, než budou končetiny teplé, horečka bude ustálená a můžete s ní začít pracovat.
Při vysoké horečce můžete podávat svému děťátku v průběhu dne lipový čaj. Jeho účinky způsobují zvýšené pocení, díky kterému odchází přebytečné tělesné teplo z těla ven a to vede ke snížení horečky. Čaj podávejte 3x až 4x v průběhu dne. Čaj připravte pro děti z ½ lžičky sušeného lipového květu (pro dospělé z 1 čajové lžičky) a přelijte 250 ml vroucí vody. Nechte 10 minut louhovat a podávejte, až čaj trochu vychladne.
Při regulaci horečky vám může podat pomocnou rukou také oblečení z merino vlny. Jak? Hned ze dvou důvodů. Prvním je, že merino vlna umí velice účinně regulovat tělesnou teplotu. Pokud má vaše děťátko zimnici, spolehlivě ho zahřeje, pokud má naopak horečku a je celé žhavé, dokáže odvádět přebytečné teplo od pokožky ven. Druhým důvodem je, že skvěle pohlcuje lidský pot. Pokud se tedy vaše díte při horečně hodně potí a vy nestíháte měnit jedno tričko nebo prostěradlo za druhým, je čas navléknout mu oblečení z merino vlny. To v sobě dokáže uzamknout velké množství vlhkosti tak, že je na povrchu stále suchá a vaše děťátko tak nebude neustále ležet v mokrém. V noci oceníte dětské pyžamko z merino vlny, které udrží vašeho drobečka v suchu a teple, zatímco vy si dopřejete alespoň chvíli přerušovaného spánku, abyste mohli druhý den pro své malé pacienty zase fungovat.
Čas na antipyretika?
Pokud teplota prudce stoupá nebo žádná z babských rad nezabírá, je čas pomoci si výdobytkem moderní doby a sáhnout po lécích na horečku - antipyretikách. Prudce stoupající horečka není sranda, může totiž vést až k febrilním křečím. To jsou vlastně svalové stahy, křeče, buď celého těla nebo jeho části. Mohou vést k problémům s dechem nebo dokonce bezvědomí, v tomto případě se hned vydejte na pohotovost.
Podle věku vašeho děťátka zvolte buď čípky nebo sirup (u starších dětí můžete tablety). Nezapomeňte, že můžete střídat dvě účinné látky, paracetamol a ibuprofen, pokud horečka vystoupá zpátky dříve než můžete podat další dávku. Např. když podáte dítěti ibuprofen (Nurofen, Ibalgin), další dávku této látky můžete podat až za 6 hodin. Pokud sáhnete po paracetamolu (Paralen, Panadol), můžete lék podat už po 4 hodinách po podání ibuprofenu.
Při horečce nezapomeňte také dohlédnout na zvýšení příjem tekutin u dětí. S každým stupněm horečky teploty se zvedá potřeba tekutin o 12 %. Pokud vaše děťátko odmítá pít, zkuste do něj dostat tekutinu alespoň po lžičkách v pravidelných intervalech. Jestli máte doma kojence, kojte ho tak často, kdykoliv bude ochotné se trochu napít. A nebojte, každý podzim/zima jednou přejde a s ním i nemoci, které jsou obzvlášť v dětském věku naprosto normální.
Image by user18526052 on Freepik