Co je to merino vlna?

Vlna merino pochází z ovce plemene Merino. Tyto ovce žijí nejčastěji v Austrálii a na Novém Zélandu. Najdeme jej ale například i v Jižní Americe.

Čím se merino vlna liší od běžné vlny?

Plemeno Merino má zvrásněnou kůži a velmi husté tenké chlupy, kdy na 1 cm2 pokožky připadá až 4000 chlupů. Ovce žijí v částech hor, kde letní teploty dosahují více než 35°C a v zimě klesají pod -15°C. I díky tomu je jejich vlna tak odolná. V létě příjemně chladí a v zimě Vás ochrání před zimou.

Merino vlna je velmi funkční přírodní materiál: odvádí vlhkost, pohlcuje pachy, odpuzuje vodu, chrání před UV zářením, hřeje za mokra a má velký termoregulační rozsah.

Vlastnosti merino vlny

  • V létě chladí, v zimě hřeje – tuto vlastnost získává merino díky dutému vláknu chlupu. Duté vlákno buď přijímá teplo, které odvádí pryč od těla a pomáhá proti přehřátí, nebo naopak přijímá vlhkost, kterou odvede od těla a nepustí ji zpět.
  • Odvádí vlhkost od pokožky – Díky struktuře vlákna, kdy vnitřní část na sebe navazuje vodu a vnější část díky lanolinu vodu odpuzuje, se voda odpaří ven a oblečení tak nenavlhne. Merino vlákna jsou schopna pojmout až 35 % hmotnosti vlákna. Jen pro porovnání, kvalitní bavlněné vlákno má nasákavost cca 20 % své hmotnosti.
  • Tolik se nezašpiní – i díky lanolinu, který je na vláknu, se merino vlna tolik nezašpiní. Lanolin působí jako přirozený vosk, po kterém špína sklouzne. Má samočistící funkci, tedy postupem času se flíček sám odstraní.
  • Nekouše –merino vlna nekouše. Je jemná, velmi příjemná na dotek, a proto vyhovuje i atopikům. A proč tomu tak je? Protože má velmi jemná vlákna. Klasická vlna má vlákna o šířce 27 – 50 mikronů. Merino vlna má vlákna o šířce 15 – 23 mikronů. Na našem e-shopu nejčastěji uvidíte vlákna o šířce 19 mikronů.
  • Nezapáchá - vlna má antibakteriální účinky. Díky struktuře vlákna, se na vlně nedaří bakteriím rozmnožovat tolik, jako na jiných materiálech. A tím, že odvádí vlhkost od pokožky, nemohou bakterie rozkládat pot, a tak vytvářet nepříjemný zápach.
  • Přizpůsobí se Vašemu tělu – vlákna merino vlny jsou velmi pružná. Je možné je natáhnout až o 30 % a nezanechá to na nich žádné následky.
  • Chrání před sluníčkem – merino vlna vás ochrání před UV zářením. A o jaké síle? Až 50 SPF. Proto je skvělé nejen na zimu, ale i v létě. Zejména pro děti, které ještě nesmí na sluníčko.
  • Odolá ohni – zajímavou vlastností je, že merino vlna nehoří. Když se dostane do kontaktu s ohněm, začne doutnat, zuhelnatí a pak se uhasí. Je to už taková nástavbová vlastnost, která člověku řekne, o jak skvělý materiál se jedná.

Merino je přírodní materiál

V neposlední řadě je důležité, že merino pochází z přírody a k jeho výrobě tedy není využívána žádná chemie. Jedná se o obnovitelný materiál s extrémně dlouhou životností. Není tak třeba neustále kupovat nové a nové oblečení, protože merino prostě „drží“. Pokud byste o tématu chtěli vědět více, mrkněte třeba sem https://cs.wikipedia.org/wiki/Merino.

Mějte se merinózně