Co dělat, když nás vlna škrábe?

Pamatujete si dnes již kultovní zelený vlněný rolák se sobem? Vynesl ho Colin Firth ve filmu Deník Bridget Jones. V amerických seriálech se trend vlněných bláznivých svetrů rozmáhá už od 80. let, ale své místo si vydobývá v posledních letech i u nás. Vlněné svetry jsou krásné, ale není nic horšího, než když koušou a vy se musíte neustále škrábat. Proč některá vlna škrábe a jiná ne?

Přírodní materiály – vlna

Vlna je přírodní textilní vlákno, které se získává většinou z ovcí. Využít můžeme i vlákna z jiných zvířat, jako jsou lamy, alpaky, kozy nebo králíci. Vlna je jedním z nejstarších a nejtradičnějších textilních vláken, která se používají pro výrobu svetrů, šál, čepic, rukavic a dalších teplých vrstev oblečení.

Vlna je udržitelnou a ekologicky šetrnou alternativou k syntetickým vláknům, která jsou často vyrobena z ropných derivátů. Naopak díky svým unikátním schopnostem, jako je tepelná a izolační vrstva, odvod vlhkosti, měkkost, odpuzení nečistot a zápachu nebo ochrana před UV zářením, si našla místo v našem šatníku.

Proč některá vlna škrábe?

Existuje několik druhů vlny, jejíž vlákna škrábou. Obvykle se jedná o některé druhy ovcí a jiných zvířat, která produkují vlákna, která jsou přirozeně hrubší. Hrubší jsou i na dotek. Kůže se otírá o hrubou látku, dochází ke tření, a to pak způsobuje nepříjemný pocit na pokožce a způsobuje to, že se škrábeme a ošíváme. Vlna však není vždy hrubá a existuje mnoho jemných a hebkých vlněných vláken, jako je například merino vlna. Ta je obecně měkčí a pohodlnější, a tak ji vyhledávají i lidé s citlivou nebo jinak problematickou pokožkou. Svou roli zde zastává kvalita a zpracování vlny, nesmíme opomenout také na pravidelné a správné ošetřování vlněných oděvů. Všechny tyto faktory mohou ovlivnit to, že se budeme ve vlněných oděvech škrábat.

Jak minimalizovat pocit škrábání?

Nejlepší volbou je výběr oblečení z jemné vlny, jako je třeba merino vlna. Využít můžete různé úpravy, jako jsou podšívky z jemného materiálu, které poskytnou dobrý předěl mezi kůží a vlnou, která škrábe. Důležitá je také správná péče při jejím praní. Oblečení bychom měli prát podle štítku ve vhodném přípravku na vlnu a sušit bychom ji měli venku, případně v sušičce při nízkých teplotách.

Pokud nic z výše uvedeného nepomůže, a přesto chcete nosit svůj oblíbený vlněný kousek, ještě můžete použít tělový krém. Na citlivou kůži naneste tenkou vrstvu krému, který kůži dostatečně zvláční, a tak se minimalizuje pocit škrábání.

Kupte si nové kousky do svého šatníku

Vyzkoušejte oblečení z merino vlny, které je vhodné do každého ročního období i počasí. Na trhu najdete mnoho módních kousků, které vás jistě zaujmou, a ještě k tomu získáte pocit pohodlí. Merino vlna vás svou jemností a dalšími výhodami sama přesvědčí, že je tou nejlepší volbou. Jistě nezůstanete jen u jednoho kousku.

Image by Racool_studio on Freepik