7 kroků jak poznat merino vlnu

Unikátní vlastnosti merino vlny běžná vlna postrádá. Ani žádná syntetická látka se merino vlně nevyrovná. Jak ale poznat, zda výrobek, který držíte v rukou, pochází skutečně z vlny ovcí plemene merino nebo zda vás prodejce tahá za nos?

1.  Brýle do obchodu s sebou: čtěte etiketu.

Pokud si vlněné oblečení kupujete, hledejte cedulku, která dle platných zákonů musí obsahovat informace o složení výrobku. Etiketa uvádí podíl merino vlny a ostatních materiálů. Hledejte tedy takové výrobky, které deklarují 100 % obsahu merino vlny nejen na obalu, ale především na etiketě. Nebo se prodejce zeptejte, měl by být schopen původ vlny doložit. Buďte ostražití, pokud se pán nebo paní za pultem zdráhá.

2.  Merino vlna je jemná.

Jestliže držíte vlněné oblečení v ruce, snadno merino vlnu od té běžné rozeznáte. Kůži ovcí tohoto plemene pokrývají velmi jemné chlupy v hustotě až 4000 na 1 cm2 pokožky. Pokud si tedy výrobek z merino vlny přiložíte na citlivou část těla (tvář, zápěstí nebo hřbet ruky) a srovnáte ji s běžným vlněným svetrem, okamžitě pocítíte rozdíl.

3.  Merino vlna je měkká.

Pokud si můžete oblečení z merino vlny vyzkoušet, neváhejte. Pravá textilie vyrobená z vlákna našich vysokohorských ovcí bude sedět jako druhá kůže. Žádné kousání, žádné nepříjemné svírání. S oblečením z běžné vlny tohoto efektu nedocílíte a na těle hned poznáte rozdíl. Na druhou stranu některé funkční syntetické materiály v tomto merino vlně konkurují. Ale merino vlna narozdíl od nich vydrží také po několika vypráních ve stejném stavu.

4.  Merino vlna má svou vůni.

Některé osoby s citlivým čichem udávají, že merino vlna se vyznačuje specifickou zemitou přírodní vůní. Rozhodně u výrobku z merino vlny nečekejte syntetický zápach a typický odér silonu, který můžete zachytit při prvním zkoušení nového funkčního oblečení z umělého vlákna.

5.  Merino vlna v zimě hřeje a v létě se nezapaří.

Již při první vyzkoušení merino ponožek byste měli poznat rozdíl. Přírodní podmínky, ve kterých ovce tohoto starého plemene žijí, totiž právě důslednou termoregulaci od vlny vyžadují. Původním domovem ovcí merino je pravděpodobně severní Afrika, dnes se chová na mnoha místech. Vždy ale musí snášet vysoké letní teploty a zároveň silné mrazy v zimě. Vlákna merino vlny jsou dutá, obsahují mnoho pórů, a proto ovečky, i nás, v zimě okamžitě zahřejí, ale v létě skvěle odvádí pot a my se v nich nepaříme..

Díky výjimečné jemnosti a složení chlupů, zahřeje i velmi tenká textilie, zatímco ponožky z běžné vlny by musely být podstatně tlustší, aby dosáhly stejného účinku. Nasadíte-li si tak v chladné zkušební kabince poměrně tenké ponožky, okamžitě získáte pocit hřejivého pohodlí. Na druhé straně, budete-li si merino ponožky zkoušet v létě, můžete v nich chvíli pobýt a nohy se vám hned nezapaří, protože merino vlna zkrátka takto funguje.

6.  Kupujte merino výrobky od certifikovaných prodejců.

S merino vlnou je to stejné jako s každým vysoce kvalitním materiálem. Kupujte výrobky od prověřených značek, které se často pyšní mezinárodně uznávanými certifikáty. Merino vlna je skvělá, ale stále je to pouze materiál, který se používá k výrobě koncového produktu. Pokud si tak chcete užít všechny vlastnosti, které nabízí, chtějte kvalitně zpracované oblečení. Nešetrné chemické ošetření může vlnu o její klíčové vlastnosti ochudit. Dobří výrobci umí také ošetřit vlákna, aby byla odolnější proti molům. My prodáváme pouze výrobky značek, které se pyšní léty prověřenou dobrou reputací, můžeme za ně tedy ručit.

7.  Merino vlna je dražší

Pokud před sebou máte podezřele levný výrobek, pravděpodobně se bude jednat o obyčejnou vlnu nebo syntetickou textilii. Vlna ovcí plemene merino platí za prémiový produkt všude na světě. Samotné ovce nejsou o mnoho náročnější na údržbu, ačkoliv vyžadují velmi časté stříhání vlny, bez kterého už nejsou schopny přežít. Ale jejich pořizovací cena je vyšší než u běžných ovcí právě kvůli exkluzivním vlastnostem jejich vlny. Zázračně levné výrobky tak pravděpodobně 100 % merinové vlny obsahovat nebudou.

Na druhou stranu oblečení z merino vlny nemusí váš rozpočet zruinovat. Na trhu jsou levnější a dražší značky i různé designy. V konečném důsledku jsou právě výrobky z merino vlny výhodnější, protože dlouho vydrží v původním stavu a nemusíte tak neustále kupovat nové.

Doporučujeme dbát zvýšené opatrnosti, pokud nakupujete údajné výrobky z merino vlny třeba na tržišti. Merino ovce nechová na zahrádce každý bača, takže pokud prodejce nedoloží původ vlákna patřičnými certifikáty nebo neprodává oblečení s etiketou, která původ dosvědčuje, nevěřte mu. Pečlivě čtěte a ptejte se. Pokud nemáte s merino vlnou zkušenosti, možná ani netušíte, jak jemná a měkká je, rozdíl tedy nepoznáte. Navíc syntetické materiály mohou klamat tělem a oklamat i zkušenější zákazníky. Jejich něžná hebkost se ale může vytratit už po prvním praní. 

Prohlédněte si náš sortiment, u nás se nenapálíte.

 

 

Image by cookie_studio on Freepik