5 tipů, jak se v zimě zahřát

Venku se postupně ochlazuje a vy se ne a ne zahřát? Tento problém je častý, než si váš organismus přivykne na nové teplotní podmínky. Často se s neschopností se zahřát potýkáme také na konci zimy, když už je organismus vyčerpaný a dochází nám vnitřní teplo. A jak podzim a zimu přežít a zahřát se, pokud byste rádi ušetřili na topení? Pojďme se podívat na další způsoby, jak se zahřát.

1. Upravit stravu je základ

Víte, že váš jídelníček by se měl přizpůsobovat tomu, jak se mění roční období? Nějaké úpravy jídelníčku děláme zřejmě úplně nevědomě. V létě často přirozeně saháme po ochlazovacích potravinách jako jsou saláty, ovoce apod. Málokdo si při tropických teplotách ohřeje k obědu hovězí vývar.  Pokud je vám ale v zimě často chladno, zkuste záměrně využít sílu prohřívacích potravin tak, jak o tom mluví historie našich předků nebo např. taková čínská medicína.

Jaké potraviny v zimě pravidelně zařadit do vašeho stravování? Nejjednodušším způsobem, jak se zahřát stravou, aniž byste museli výrazně měnit svoje návyky, je zařadit vhodné koření do pokrmů, které rádi konzumujete. Mezi ty patří:

  • zázvor (nejlépe sušený)
  • skořice
  • hřebíček
  • bazalka
  • rozmarýn 

            Z obilovin a semen vás nejlépe zahřejí:

  • ječmen
  • špalda
  • quinoa
  • slunečnicová semínka
  • vlašské ořechy
  • piniová semínka
  • kaštany
  • fenykl
  • kopr
  • kmín (i římský)

            Ze zeleniny vybírejte:

  • kořenovou zeleninu jako pastiňák, petržel, dále dýni, batáty, cibuli, česnek nebo pórek

            Místo přílohy můžete zařadit černé fazole nebo čočku.

  • černé fazole, čočka

Nejvíce prohřívajícími potraviny jsou pálivé papričky nebo pepř. Ty ale užívejte raději v menším množství. Když to s nimi přeženete, na chvíli vás prohřejí tak výrazně, až se organismus začne sám snažit opět zchladit a dosáhnete tak opačného efektu.

Z masa dejte přednost hovězímu, kuřecímu nebo jehněčímu. Pokud pravidelně konzumujete ryby, přes zimu si dejte raději pstruha.

Nejlépe vás samozřejmě zahřejí tepelně upravené pokrmy, které mají alespoň pokojovou nebo vyšší teplotu. Samotné vaření nebo pečení navíc příjemně prohřeje váš domov, takže zde “zabijete dvě mouchy jednou ranou”.

2. Výběr oblečení

Také jste zvyklí doma nosit věci na “dotahání”? Starší tričko a legíny, které již nechcete vynést mezi lidi, a tak je nosíte doma mnohdy doslova do roztrhání. Je to ale škoda. Právě přes podzim a zimu, kdy trávíme doma většinu volného času, byste se měli cítit komfortně. A pokud nechcete byt či dům přetápět, může vám správný výběr oblečení velice pomoci.

Nohy v teple jsou základ vašeho tepelného komfortu. Jakmile se k vám dostává chlad od nohou, bude velice těžké, aby se vaše tělo zahřálo. Zkuste své nohy trochu rozmazlit a pořiďte jim ponožky z merino vlny, která umí teplo nejen udržet, ale také ho sama o sobě produkuje. Na studené nohy tak můžete sladce zapomenout.

Dnes je celkem běžné, že se lidé snaží snížit spotřebu energie tím, že si doma zatopí méně než byli zvyklí. Nebo jste se se svou drahou polovičkou v tomto směru příliš nesešli a zatímco vy na sebe navlíkáte jeden svršek za druhým a od října do dubna nedáte ani ránu bez teplých ponožek, váš protějšek si doma vesele pochoduje v kraťasech, otevírá okna a stahuje topení, kdykoliv se nedíváte? Před nedorozuměními nebo rozvodem vás může zachránit oblečení z merino vlny. Sáhněte po tričku a legínách z merino vlny, které vás doma příjemně udrží v teple a vy si tak nebudete vyčerpávat organismus neustálou snahou se zahřát.

3. Dostatek pohybu

Ačkoliv nás podzimní plískanice lákají spíše zalézt si do postele s knížkou (a to v rámci zahřátí se a udržení si zdravého rozumu kvitujeme), zkuste se někdy přemoct a přemluvte se k nějakému cvičení. Pohyb totiž zahřeje vaše tělo ještě na dlouhou dobu poté, co ho máte za sebou. Prokrví se vám pořádně i končetiny, rozproudí se krev a budete mít více energie.

Pokud se vám zrovna nechce do cvičení nebo ho nestíháte přes spoustu domácích povinnosti i také domácí práce vás skvěle zahřejí. Pusťte se doma do předvánočního úklidu nebo vyžehlete prádlo, které se vám již nějakou dobu vysmívá z rohu z prádelního koše.

4. Relaxace

Zima svádí k zastavení se a odpočinku a my bychom si ho měli dopřát. Pokud máte chuť číst si oblíbenou knihu nebo shlédnout film, uvařte si k tomu šálek čaje nebo chutného kakaa. Horké nápoje příjemně prohřejí střed těla a to dovolí, aby se tělesné teplo rozlilo i do vašich končetin. Nebo se zachumlejte do teplé deky, pod kterou si můžete vložit nahřátý peckový polštářek nebo termofor.

Dalším způsobem jak se rychle zahřát a přitom si dopřát nějaký odpočinek, je teplá vana. Můžete si do ní vložit například skořici a zapálit svíčky, který malý prostor koupelny hezky prohřejí.

Snížením stresu se totiž také zahřejete. Jak je to možné? Naše tělo je vycvičené, pokud zažívá velký stres, přepnout se do módu útok nebo útěk. Tím se nám kumuluje krev především do končetin, aby mohly vzchopit všechny své síly a rychle utíkat nebo naopak zaútočit na predátora. Problém je v tom, že většina z nás již tygra na ulici zřejmě nepotká a tak je tato reakce pro nás v dnešní době spíše škodlivá. Krev se tak totiž nedostává k našim orgánům v takovém množství a pokud je náš stres chronický, má to na naše orgány nežádoucí zdravotní účinky. A samozřejmě také na tělesné teplo, které se tak z našeho středu vytrácí.

5. Infrasauna

Jestli jste úplní zmrzlíci, doporučujeme udělat si čas na návštěvu infrasauny. V té se teplota udržuje v rozmezí od 30 do 60 °C její součástí nebývá otužovací část. Můžete si v ní poležet až 20 - 40 minut. Infračervené paprsky jsou léčivé a doslova nakumulují teplo do vašeho těla, které z něj bude těžit ještě několik desítek hodin po tom, co jste infrasaunu opustili.