BLACK FRIDAY 29.11. - 6.12.2024 s kódem BLACKFRIDAY24

5 kroků k přípravě na túru

Je tu období roku, kdy počasí začíná přát venkovním aktivitám. Mnoho z nás láká podniknout i něco náročnějšího, než je obyčejná procházka parkem. Turistické výlety prokazatelně přispívají tělesnému i duševnímu zdraví. Utajené krásy přírody lákají k odhalování a objevování, jsou ale skryty za jistou mírou námahy.

Jak se na takový výlet nebo dokonce výšlap dostatečně připravit? Co si vzít s sebou a co na sebe? Na to se podíváme v dnešním článku.

PLÁNOVÁNÍ TRASY

Než vyrazíte za dobrodružstvím, je dobré si důkladně prozkoumat cestu, na kterou se vydáváte. Skvělým pomocníkem jsou při tom turistické mapy i portály snadno dohledatelné na internetu. Hoďte očkem i po recenzích jednotlivých tras. Berte v úvahu obtížnost trasy a jak dlouho Vám bude trvat ji dokončit, abyste minimalizovali možná rizika.

KONTROLA POČASÍ

Je dobré alespoň částečně naplánovat túru podle lokální předpovědi počasí v místě, kudy cesta povede. Je dobré se při tom řídit zdravým rozumem. Pokud nejste adrenalinoví nadšenci s nadměrně rozvinutými dovednostmi pro přežití, tak určitě nechcete uvíznout uprostřed supercely.

BUĎTE V KONDICI

Neříkám, že musíte být králem desetiboje, ale na náročnější výpravy je dobré mít zdravou úroveň fyzické zdatnosti. Udržujte kondičku pravidelným režimem, vhod přijde chůze, běh i cyklistika.

Skvělými pomocníky pro budování výdrže v pohodlí domova jsou rotopedy, eliptické trenažéry i běžecké pásy. Pokud nejste příznivci cvičení na strojích, cvičení s vlastní vahou, jako například výpady a dřepy, jsou skvělá alternativa.

Pro fyzickou kondici je neméně důležité se před túrou dobře vyspat. Omezte i nadměrné pití alkoholu a ujistěte se, že má Vaše tělo dostatek potřebných živin.

DEJTE DOHROMADY SKUPINU

Pokud  si potřebujete od lidí spíše odpočinout, tenhle krok klidně vypusťte.
Faktem ale zůstává, že ve dvou se to lépe táhne. S početnější skupinou si nejen užijete více zábavy a utužíte vzájemné pouto. Navíc máte o koho se opřít v případě jakékoli nečekané nepříjemnosti. Hledáte-li společnost, můžete využít dostupných turistických klubů a skupin.

ZABALTE SI

Je dobré si udělat seznam, jímž se budete při balení řídit.

  • Pití: Vezměte si s sebou dostatek vody, hydratace je důležitá. Pot z těla odvádí nejen tekutiny, ale i důležité minerální látky. V tomto případě přijdou vhod sportovní iontové nápoje. Napomůžete hydrataci, doplníte minerály a snížíte riziko svalových křečí.
  • Jídlo: Vhodné jsou lehké, ale výživné svačinky, jako třeba mixy oříšků a rozinek, energetické i proteinové tyčinky a sušené maso. Vyhněte se tučným a těžkým jídlům.
  • Oblečení: Pro turistiku je vhodné tzv. „cibulové“ vrstvení. Je lepší mít více snímatelných vrstev. Základní vrstva, ve formě třeba trička, by měla mít dobré termoregulační schopnosti a odvádět pot do další vrstvy oblečení. Doporučujeme se poohlédnout po produktech z merino vlny, jež těmito skvělými vlastnostmi disponuje.
    Druhá vrstva by měla spolehlivě zahřívat.
    Třetí vrstva by měla zase dobře izolovat a chránit proti povětrnostním vlivům a dešti, pro což jsou vhodné nepromokavé outdoorové bundy. 
    Důležitá je samozřejmě vhodná treková nebo trailová obuv.
  • Ochrana proti Slunci: Krém s UV faktorem, sluneční brýle a čepice jsou zásadní při ochraně před škodlivými slunečními paprsky.
  • Navigace: Pokud jste příznivci technologií, postahujte offline mapy a zabalte powerbanky. I tak by se Vám ale mohla hodit stará dobrá tištěná mapa a kompas.
  • „Nouzovka“: Pro krizové situace je dobré se vybavit prostředky pro jejich zvládnutí. Hodí se základní lékárnička i baterka s náhradní baterií.

 

BONUSOVÝ TIP: ANI STOPA

Na závěr je nejlepší to uzavřít s tím, že místo bychom měli opustit tak, jak jsme ho našli. Zachovejme krásu, která nás uvítala, pro ty, jež přijdou po nás.

Přejeme bezpečné cesty a plno zdaru!