5 důvodů, proč nosit merino ponožky

1. Ponožky z merino vlny drží vaše nohy v suchu

V případě merino ponožek oceníte především jejich funkčnost a uživatelský komfort. Ať už si půjdete zaběhat, na procházku kolem komína, či vyrazíte na několikadenní túru do hor, můžete se spolehnout, že merino ponožky budou vždy pohodlné, udrží vaše nohy v suchu a nebudou výrazně zapáchat. 

 

2. Merino vlna je také antibakteriální

Díky struktuře vlákna, se na vlně nedaří bakteriím rozmnožovat tolik, jako na jiných materiálech. A tím, jak dobře odvádí vlhkost od pokožky, nemohou bakterie rozkládat větší množství potu a vytvářet tak nepříjemný zápach. Tuto vlastnost oceníte na několikadenní túře, ale i večer po celém dni ve společenské obuvi. Zjistěte více o tom, co je to merino vlna.

 

3. Merino ponožky vaše nohy v létě ochladí a v zimě ohřejí

Je běžné, že se nohy v uzavřené obuvi potí, obzvlášť v létě, nebo při zvýšené fyzické aktivitě. Mokré nohy pak mohou snáze prochladnout a jsou náchylnější ke vzniku otlaků a puchýřů. Duté vlákno merino vlny buď přijímá teplo, které odvádí pryč od těla a pomáhá tak v létě proti přehřátí a pocení, nebo naopak přijímá vlhkost, kterou odvede od těla a nepustí ji zpět (tepelná izolace). Vlna navíc uvolňuje teplo tím, jak absorbuje vlhkost. Díky těmto termoizolačním vlastnostem, vás merino ponožky v zimě zahřejí a v létě ochladí. Výborné tepelně izolačními vlastnostmi mají například merino ponožky Surtex z České republiky.

4. Ponožky merino brání nepříjemným otlakům

Vlákna merino vlny jsou velmi jemná a pružná a díky tomu se ponožky skvěle přizpůsobí tvaru vaší nohy. Na rozdíl od jiných materiálů se ale nevytahují, nekrabatí se v botách a tím snižují možnost vzniku nepříjemných otlaků. Například Smartwool z Colorada se specializuje na trekové ponožky merino s vysokou kvalitou zpracování právě pro sportovní aktivity.

 

5. Výroba merino ponožek je šetrná k přírodě

Většina výrobců zastává zásady hospodářství šetrného k přírodě. Mnohokrát za značkami stojí rodinné firmy nebo lidé, kteří se rozhodli jít jiným směrem, než je masová produkce. Minimální ekologická zátěž, vyznávání slow-fashion principů a důraz na kvalitu jsou ve světě merina naprosto běžné. V České republice na těchto principech staví svoji výrobu merino ponožek Lasting.